pomůže i Rusko

Balkán sužuje rozsáhlý lesní požár. Bojují s ním stovky hasičů i armáda

Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
Publikováno 30. 10. 2019
Téma:

Na hranici mezi Srbskem a Bulharskem vypukl mohutný lesní požár. Podle expertů se aktuálně jedná o největší požár na Balkánském poloostrově a možná i v celé Evropě. S ohněm bojují stovky hasičů, na pomoc se jim musela vydat i armáda.

Rozsáhlý lesní požár od neděle sužuje pohoří Stara planina, které se táhne po hranici Srbska a Bulharska. Oheň podle místních úřadů zachvátil zhruba tisíc hektarů. Jedná se o nepřístupný terén, obyvatelům proto nehrozí nebezpečí. Hasičům ale výrazně ztěžuje práci.

 

"Máme velmi obtížné podmínky kvůli změnám směru větru a těžko dostupnému terénu. Hasiči ale dokázali zabránit šíření ohně do obydlených oblastí," uvedly úřady. Některá média uvádí, že na místě zasahuje téměř 200 hasičů. Podle ruské tiskové agentury TASS požár hasí zhruba 340 lidí.

 

 

Do boje s plameny Bulharsko vyslalo i armádu, která poskytla vrtulníky a těžkou techniku. Podle agentury Associated Press Sbrsko požádalo o pomoc i Rusko, které přislíbilo vyslání letadla Iljušin Il-76. "Je to jejich nejlepší letoun pro hašení požárů, možná i nejlepší na světě. Očekáváme, že za pár dní toto letadlo dorazí do Srbska," uvedl srbský úředník Predrag Marić.

 

sei TN.cz