Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

extrémní počasí v Evropě

Jih Evropy sužuje vedro, teploty přesahují 40 °C! Jinde hrozí bouřky

Bouřky a horko
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com
Martin Klícha
Martin Klícha
Aktualizováno 13.8. 2019 11:19

Balkán čelí extrémní vlně veder. Na některých místech v Chorvatsku nebo například Bosně a Hercegovině naměřili teploty přesahující 40 stupňů. Úřady v Chorvatsku, Itálii a dalších zemích varují před vysokými teplotami a doporučují, aby se lidé vyhýbali přímému slunci. Další evropské země naopak varují před příchodem silných bouřek, které Česko zasáhly už v pondělí.

Českem se v pondělí prohnaly silné bouřky, které budou v následujících dnech trápit i další evropské země. V řadě z nich proto byly vyhlášeny výstrahy před bouřkami a přívalovým deštěm. Podle portálu Severe-weather.eu s sebou bouřky mohou přinést také velmi silný vítr a kroupy.

 

Před silnými bouřkami varuje například chorvatský meteorologický ústav, výstraha platí v okolí měst Záhřeb, Karlovac, Gospić a Rijeka. Pobřeží Chorvatska naopak trápí vlna veder, kvůli které platí výstraha s vysokým stupněm nebezpečí. Na mnoha místech už v pondělí teploty přesáhly 40 °C a ochladit se nemá ani v úterý.

 

Vedro trápí také části Itálie, teplota má v některých regionech dosáhnout ke 40 °C. V Apulii na jihovýchodě Itálie má být dokonce 40 až 42 °C, podobně na tom má být i oblast Basilicata, 38 až 40 °C se očekává v Toskánsku, Umbrii a také v části Kampánie. Na Sicílii má být kolem 36 až 38 °C.

 

 

Slovinský meteorologický ústav varuje před silnými bouřkami, ty by se v úterý měly vyskytnout na velké většině území, jihozápad se naopak vypořádává s vysokými teplotami.

 

Maďarské úřady varují před silným větrem, bouřky by se měly objevit v centrální části země, jih potrápí silný déšť.

 

Výstrahy s nízkým stupněm nebezpečí vyhlásil i Slovenský hydrometeorologický ústav, který varuje před silnými bouřkami a přívalovým deštěm. Ten by měl Slovensko trápit i ve středu.

 

GALERIE: Výstrahy v evropských zemích

1
/
5
Zdroj: DHZM - meteo.hr
Výstraha před bouřkami a vysokými teplotami - Chorvatsko

 

Na aktuální předpověď počasí se podívejte zde:


 

TN.cz