Nový trend

Banánový list místo pytlíku. Řetězce razí bio obaly, mohou ale i škodit

Simona Šimková
Simona Šimková
Aktualizováno 16.10. 2019 20:39
Téma:

Potraviny zavinuté do banánového listu nebo okurky bez obalu. Tak obchodní řetězce reagují na zvýšený zájem zákazníků šetřit životní prostředí.

Podle odborníků jde o sympatickou snahu, která se ale nedá dělat bezmyšlenkovitě. Bez kvalitního obalu se totiž potravinám zkracuje čerstvost a hrozí tak zbytečné plýtvání.

 

Plastové vaničky, kelímky, dózičky nebo sáčky. Na druhé straně látkové pytlíky a papírové obaly nebo úplně bezobalový prodej. Obchodníci balancují mezi ekoverzí a dostatečnou ochranou potravin. Podle odborníků leží optimální řešení někde uprostřed.

 

"Aby byl spotřebitel spokojený, aby se to dalo vyrobit a prodat a netrpělo prostředí," vypočítává Miroslav Koberna z potravinářské komory.

 

 

 

Ve snaze o přírodní obal tak některé řetězce balí potraviny do přírodních listů - třeba těch banánových. Jenže podle Koberny v nich mohou být pesticidy a herbicidy.

 

Zákazníci prý častěji sáhnou po dělených potravinách, než po celku. I to zvyšuje množství plastových obalů. V jednom z největších obchodních řetězců tak ve snaze o ekologičtější chování ze salátových okurek svlékli plastové fólie. Chtějí tak ušetřit 50 tun plastu ročně.

 

Koberna ale varuje, že bez ochrané vrtsvy zelenina rychleji zplesniví a bude tak více odpadu. To ale řetězec popírá.

 

Stejně jako z obchodů mizí igelitové tašky, čeká to možná i sáčky z plastu. Někde je nahrazují látkové sáčky. Ty sice nejsou zdarma, ale dají se vyprat a znovu použít.

pez TN.cz