Rasistické komentáře

Banga je v šoku: Koncentráky by bylo praktické obnovit, píší mu lidé

Koncentrační tábor v Letech - Patrik Banga
Zdroj: Profimedia
Patrika Bangu rozčílil výrok o obnovení koncentračního tábora

Novináře a romského aktivistu Patrika Bangu šokovaly komentáře, které se objevily na internetu po výrocích poslanců SPD o koncentračním táboře v Letech u Písku. Diskutující v nich volali po obnovení pracovního tábora pro Romy.

Banga na svém profilu sdílel diskusní příspěvek uživatelky s přezdívkou ´Kristinka´: "Podle mě by se ten pracovní tábor měl znovu obnovit. Jak z historického, tak praktického hlediska. Z historického, abyste viděli, že vaši předci museli pracovat. A praktického, abyste se zde znovu naučili pracovat. Co na to říkáte?" píše diskutující.

 

Podle novináře a romského aktivisty Patrika Bangy je to asi třetí podobný názor, na který během posledních hodin narazil. "Přijde mi úplně šílené, že v roce 2018 si můžu na českém prostředí přečíst, že je třeba obnovit koncentráky. Přijde mi šílené, že si někdo vůbec může dovolit zpochybnit romský holocaust a tvrdit, že se vlastně nestal. Neznám nikoho z Romů, kdo by neměl někoho v koncentračním táboře a neznám nikoho, kdo by tím nebyl nějak poznamenaný," zlobí se Banga.

 

Diskusi o koncentračním táboře pro Romy v Letech u Písku vyvolaly výroky představitelů Svobody a přímé demokracie. Tomio Okamura prohlásil, že tábor nebyl oplocený a jeho obyvatelé se mohli volně pohybovat.

 

 

Pak vyplula na povrch nahrávka poslance Miloslava Roznera z konference SPD. "Nikdy bych nevyhodil z okna půl miliardy za likvidaci fungující firmy kvůli neexistujícímu pseudokoncentráku," uvedl podle České televize Rozner na konferenci SPD. Kritizoval při tom rozhodnutí bývalého ministra kultury Daniela Hermana vykoupit za 450 milionů korun vepřín, který na místě tábora vznikl.

 

Řada organizací a politiků žádá po Okamurovi a Roznerovi omluvu. Šéf lidoveckých poslanců Jan Bartošek chce Okamuru odvolat z postu místopředsedy sněmovny. Okamura se omluvil za nepřesný výrok o oplocení, které podle něj bylo dřevěné a s nekvalitní, ale skutečně tam bylo. Na Roznera už Mladí sociální demokraté podali trestní oznámení - více o kauze poslanců SPD ZDE.

 

 

Banga prozradil, že on kvůli romskému holocaustu nepoznal svého dědu. "Umřel na následky týrání v koncentráku," napsal aktivsta. "A teď někdo přijde a začne vyprávět, že koncentrák vlastně nebyl koncentrákem a že lidi tam byli proto, že se jim nechtělo pracovat. To je stejné, jako kdybych si dovolil tvrdit, že Češi v odboji si za svou smrt mohli sami," zlobí se Banga.

 

Zamýšlí se nad tím, jak je možné, že v dnešní době může někdo volat po obnovení koncentračního tábora. "Čím to je? Je to sakra tím, že jeden z představitelů nejsilnějších politických tady zcela bezostyšně lže a protože to dělá on, mají ostatní pocit, že to můžou dělat taky? Jak je sakra možný, že mi lidi v roce 2018 píšou, že mám jít do plynu?" ptá se Banga.

vbo TN.cz