Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

mimo provoz

Banku napadli hackeři! Miliony chtěli převést i do Česka

Hacker
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto

Maltská Bank of Valletta ve středu ráno kompletně pozastavila svou činnost poté, co se jí do systému nabourali hackeři. Na zahraniční účty chtěli přesunout neuvěřitelných 13 milionů eur (asi 335 milionů korun). Peníze měly putovat i do České republiky.

Hackerský útok donutil maltskou bankovní společnost ve středu ráno deaktivovat veškeré své služby. Mimo provoz bylo nejen elektronické bankovnictví, hackerský útok vyřadil z provozu také všechny pobočky, přepážky, bankomaty a všechny další služby bankovní společnosti.

 

Podle stránek timesofmalta.com maltský premiér Joseph Muscat uvedl, že hackeři se snažili odcizit 13 milionů eur, což je v přepočtu na koruny asi 335 milionů. Peníze chtěli převést na účty v České republice, Číně, USA a Velké Británii.

 

 

Poté, co před vzniklými nesrovnalostmi varovala banku maltská bezpečnostní služba, Bank of Valletta okamžitě pozastavila veškeré své služby. "Převody byly blokovány během 30 minut," sdělil maltský předseda vlády Joseph Muscat. Poté banka ubezpečila všechny své klienty, že jejich finance jsou mimo ohrožení.

mj TN.cz