Neskutečné

Barbaři: ISIS v Iráku zničil 1 400 let starý křesťanský klášter!

Téma:

Islámský stát bohužel v Iráku zlikvidoval další památku nevyčíslitelné hodnoty. Pozornosti vrahů z ISIS tentokrát neunikl 1 400 let starý křesťanský klášter svatého Eliáše, který stál jižně od Mosulu. Satelitní snímky odhalují, že nejstarší křesťanský klášter v Iráku byl úplně srovnán se zemí.

Zničení historické památky dokládají satelitní záběry společnosti . Islámský stát zřejmě starověký klášter zlikvidoval už někdy v létě předloňského roku. A likvidaci poutního místa iráckých křesťanů věnoval velkou pozornost.

 

"Kamenné zdi byly doslova rozdrceny na prach," uvedl Stephen Wood ze společnosti Allsource Analysis, která se zabývá analýzou satelitních záběrů. "Buldozery, těžká technika, bourací kladiva a možná i výbušniny změnily tyto kamenné zdi v pole šedého prachu. Úplně to zničili, není tam nic, co by se dalo nějak zachránit."

 

Klášter svatého Eliáše vznikl mezi lety 582 a 590 našeho letopočtu. Založil jej asyrský mnich a po 14 století byl klášter poutním místem iráckých křesťanů. List Daily Mail připomíná, že se už jednou stal terčem radikálních muslimů, když perský generál nechal v roce 1743 upálit 150 mnichů, protože odmítli konvertovat k Islámu.

 

GALERIE: Zničený klášter svatého Eliáše

1
/
2
Zdroj: ČTK/AP/US Army
Zničený klášter svatého Eliáše - 2

 

 

Klášter byl několikrát poškozen a opraven. Vojska Saddáma Husajna si z něj udělala část základny. Do starověkých cisteren na vodu vyhazovali odpadky. Zdi kláštera poškodil vybuchující tank. Ke klášteru se o moc lépe nechovala ani americká jednotka, která Iráckou základnu dobyla. Zdi kláštera vojáci "vyzdobili" třeba názvem jednotky, nebo nápisy "Byl tu Chad" či "Miluju Debbie".

 

Kaplan americké armády ale zjistil, o jak významnou stavbu se jedná, okamžitě zařídil odsun vojsk, nechal klášter oplotit a částečně opravit. Památku pak navštívili tisíce vojáků.
"Bylo to posvátné místo. Museli jsme se doslova sklonit, když jsme tam chtěli vstoupit. Podvolit se tomu, že uvnitř bylo něco, co nás všechny přesahuje," řekl kaplan Jeffrey Whorton.

 

 

"Nemůžu popsat můj zármutek," řekl křesťanský reverend Paul Thabit Habib, který z Mosulu utekl na území ovládané Kurdy, když mu novináři ukázali fotky zničeného kláštera. "Naše křesťanská tradice v Mosulu je barbarsky ničena. Vidíme za tím snahu vyhnat nás z Iráku a ukončit existenci našeho náboženství v zemi."
 

vbo TN.cz