vražedkyně ze žďáru

Barbora O. půjde do ústavu. Soud zamítl její žádost o propuštění

Téma:

Barbora O., která loni v říjnu ubodala studenta Petra Vejvodu, půjde do detenčního ústavu. Vrchní soud v Olomouci zamítl její žádost, aby byla propuštěna do ambulantního léčení.

Barbora O. vnikla loni na podzim do střední školy ve Žďáru nad Sázavou a pobodala tam několik studentů. Šestnáctiletý Petr Vejvoda její útok nepřežil. Po činu byla obžalovaná z vraždy a ublížení na zdraví dalších studentek a policisty. Nakonec byla obžaloby zproštěna, znalci rozhodli, že v době činu byla nepříčetná a Krajský soud v Brně ji poslal do ústavu. 

 

Šestadvacetileté žena podala stížnost proti rozhodnutí, že má jít do detenčního ústavu na začátku června. Útočnice sama sebe nepovažuje za šílenou, prý se léčit nemusí.

 

 

Barbora O. přitom byla obžalovaná z vraždy a braní rukojmí. Letos v březnu ji ale zprostili obžaloby s tím, že v době spáchání tragédie ve Žďáru byla nepříčetná.

 

Žena byla loni v únoru propuštěna z ústavní péče, kde byla z nařízení soudu, protože již v roce 2012 zaútočila na žáky v Havířově, kde si vzala jako rukojmí sedmiletou žačku a pořezala družinářku. Přesto byla po roce a půl z ústavní léčby propuštěna.

 

"Kárně obviněný soudce Petr Polák z Opavy postupoval v daném případě mimořádně nedbale, a to v takové míře, že si to zasluhuje kárné potrestání," myslí si ministr spravedlnosti Robert Pelikán.

 

Podle něj soudce neprovedl dostatečné dokazování. Pracoval pouze s jedním lékařským posudkem, přitom si měl vyžádat minimálně dva. Z kárného řízení ale vyšel soudce Petr Polák očištěn. Situace, kdy se nebezpečný pacient může dostat mezi ostatní lidí se tak může kdykoli opakovat.

 

 

Polák loni v únoru rozhodoval o převedení ženy z ústavní léčby do ambulantního režimu. V ústavu žena skončila poté, co v květnu 2012 zaútočila ve škole v Havířově. Vychovatelce tehdy zasadila 11 ran nožem a malou školačku si vzala jako rukojmí. Podle lékařů se ale její duševní zdraví zlepšilo natolik, že navrhli její propuštění z ústavu. Osm měsíců po převedení do ambulantní péče žena v nepříčetnosti usmrtila ve Žďáru nad Sázavou studenta a další lidi zranila.

 

Barbora O. bude v detenčním ústavu omezenou dobu, s tím, že si může zažádat o znalecké přezkoumání svého zdravotního stavu. V případě soudního projednávání by jí hrozilo 15 až 20 let vězení nebo i výjimečný trest.
 

mom TN.cz