Demonstrace ve Španělsku

Barcelona se opět při protestech proti uvěznění rapera změnila v bojiště

michora
Zdeněk Michora
Aktualizováno 10:21
21.2. 2021 5:44
Téma:

Již pátým dnem pokračovaly v sobotu ve Španělsku protesty proti uvěznění kontroverzního rapera Pabla Haséla. Nehorší situace byla v Barceloně, kde se na konci pokojné demonstrace střetly stovky radikálů s policií.

Centrum katalánské metropole se v sobotu v noci stejně jako noc předešlou proměnilo v bojiště. Skupiny převážně mladých lidí rozbíjely výlohy na nejmódnějším obchodním bulváru, házely kameny a láhve po policistech, stavěly a zapalovaly barikády, aby na ně strážci zákona nemohli.

 

Během protestů už bylo zatčeno téměř sto lidí, zhruba stejně tolik je zraněných, informovala španělská média. Demonstrace jsou přesto většinou pokojné.

 

GALERIE: Demonstrace na podporu rapera v Barceloně

1
/
6
Zdroj: Profimedia
Demonstrace na podporu rapera Haséla v Barceloně - 2

 

Lidé po celé zemi demonstrují už od úterý, kdy si pro zabarikádovaného rapera Haséla došla policie, jelikož odmítl nastoupit na devět měsíců do vězení. Trest dostal za texty svých písní a příspěvky na sociálních sítích, které nevybíravě kritizují bývalého i současného španělského krále, policii, vládu a chválí radikální uskupení, jako je ETA.

 

 

Obyvatelé měst od Barcelony přes Madrid po Pamplonu vyšli do ulic demonstrovat na umělcovu podporu, kterou spojují s bojem za svobodu slova. Zákon trestající urážku monarchie i protiteroristický zákon považují za zneužitelný a v rozporu se svobodou projevu i stovky osobností španělské kultury.

 

Vláda už oznámila, že změní zákony tak, aby za paragrafy zahrnující svobodu projevu nehrozilo uvěznění. Situaci to však zatím neuklidnilo.

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz