Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

památkový inspektor

Barokní zámek ve Slavkově u Brna rozhodně stojí za návštěvu

Náš památkový inspektor se tentokrát vypravil na barokní zámek ve Slavkově u Brna, který je známý jako sídlo šlechtického rodu Kouniců. V jeho komnatách, kde dokonce po slavné bitvě tří císařů nocoval samotný Napoleon, je toho hodně k vidění. A například v historickém sále je velmi zvláštní akustika.

Slavkovský zámek patří k nejstarším dochovaným panským sídlům na Moravě. Sloužil jako rezidence rodu Kouniců, jehož významným představitelem byl kníže Václav Antonín. "Celkem takto sloužil u čtyř císařů, Marií Terezií to začínalo, pokračoval službami u jejího syna Josefa II.," přiblížila průvodkyně Tereza Agelová.

 

"Máme tady jeden okruh s názvem historické sály a potom tady je dětská prohlídka s názvem tajemství ztracené koruny," doplnila Agelová. Na výzdobě zámku jeho tehdejší majitelé nešetřili, takže stropy zdobí díla italských mistrů s antickými motivy.

 

Legenda praví, že kdo se do místního benátského zrcadla podívá, bude žít až do smrti. Historický sál, kde se často konají svatby, se díky své akustice využívá pro koncerty. A na stěnách zámku visí vzácný porcelán s orientálními motivy.

 

Najdete tady i vzácný sekretář, intarzovaný čtyřmi druhy dřeva. A na jednu postel jsou tu také pořádně pyšní. "Dole je údajně nějaký nápis, který měl prokazovat to, že na ní měl přespat sám Napoleon," uvedla Agelová.

 

Zámek ve tvaru písmene U teď vlastní město a už devět let je národní kulturní památkou. A návštěvníkům se v něm líbí. Na záchodech je čisto, v zámecké restauraci se můžete najíst už od 90 korun.

 

 

Pokud nejste zrovna fanouškem historie, můžete se projít po zámeckém parku, který zdobí celá řada soch. Parkování za zámkem je zdarma. Památka si drží vysoký standard u několik let, proto nemůžeme hodnotit jinak než zlatem.
 

TN.cz