pořad napřímo

Bartoš očekává přímý boj s Babišem. Prozradil, koho chce dostat do vlády

Lucie Krošová
Lucie Krošová, Bára Divišová
Aktualizováno 20:04
23.6. 2021 17:30
Téma:

Pozvání moderátorky Báry Divišové do středečního pořadu Napřímo přijal lídr koalice Pirátů a STAN Ivan Bartoš.Ten potvrdil, že už má jasno v tom, s kým by byl případně ochoten sestavovat vládu. Věří i v to, že pro nadcházející volby se premiér Andrej Babiš stane jedničkou kandidátky hnutí ANO v Ústeckém kraji, a dostane se s ním tak do přímého souboje.

Do studia TN LIVE ve středu zavítal předseda vlády Andrej Babiš, moderátorka Bára Divišová ale přivítala i Ivana Bartoše, jeho rivala a lídra koalice Pirátů a STAN.

 

Vzhledem k tomu, že koalice v úterý představila kandidáty na případné ministry, ptala se moderátorka nejen na to, o jaká ministerstva by měli Piráti a STAN zájem, ale také na další představy o případném sestavování vlády.

 

"Představili jsme asi 40 lidí, je to tým profíků," sdělil Bartoš s tím, že jde o odborníky ve svých gescích, kteří znají program. Češi podle něj mají díky uveřejněnému seznamu výhodu, že přesně ví, koho volí a kdo v případě vítězství bude ve vládě.

 

 

Bartoš přiznal, že největší zájem by koalice měla o ministerstvo vnitra, pod které vedle policie spadá i celá agenda digitalizace, nebo třeba o ministerstvo práce a sociálních věcí. Na tomto postu by rád viděl poslankyni Olgu Richterovou (Piráti), která podle něj "má vhled" a "umí systematicky řešit i otázky očkování".
 

Ivan Bartoš také dostal prostor zhodnotit návrh ministrů, který počítá od 1. července s nahrazením respirátorů chirurgickými rouškami. S tím souhlasí. Teď by chtěl, aby se co nejdřív aktualizoval i pandemický plán, který by předešel dalším vlnám koronaviru.


Piráti v uplynulých dnech poslali předžalobní výzvu, aby se premiér Andrej Babiš omluvil za některé své výroky. Ten ale avizoval, že to neudělá. Strana tak nakonec oznámila, že celou věc požene až před soud. Bartoš si od líčení slibuje, že premiér bude muset uveřejnit omluvu. "Chci aby řekl, že to není pravda," sdělil. "Premiér se nás bojí a tak lže, kudy chodí," dodal s tím, že je důležité se ozvat, aby se ukázala pravda.

 

Piráti a Ivan Bartoš jsou terčem kritiky premiéra poměrně často, což by podle předsedy strany mohlo nadcházející volby zkomplikovat. "Je těžké, když máte za soka premiéra republiky a některé noviny z jeho holdingu jedou téměř na plné obrátky teď před volbami. My se toho ale nebojíme," sdělil. Na to, že by se s ním mohl utkat ve volbách v Ústeckém kraji, je prý připravený. "Čekám, že to tak nakonec dopadne. Ať tam jde, nemám s tím problém,“ dodal.
 

Na reportáž Televizních novin se podívejte ve videu ZDE:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz