velikonoční zvyky

Barvení vajec, pečení beránka: Které zvyky Češi dodržují nejvíce? ANKETA

Velikonoce
Zdroj: Profimedia
Ilustrační fotografie
Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
5.4. 2021 11:54
Téma:

S Velikonocemi se pojí mnoho lidových zvyků, ne všechny jsou ale stejně oblíbené. Zatímco některé z nich dodržuje téměř každá rodina, jiné tradice jsou v Česku už téměř zapomenuté. Český statistický úřad zjišťoval, které zvyky se v našich končinách dodržují nejvíc a výsledek zřejmě nepřekvapí. Nejčastěji lidé barví vajíčka, pečou beránky a koledují.

Dodržování velikonočních tradic Český statistický úřad zjišťoval mezi dětmi ve věku od 9 do 15 let v rámci tzv. minisčítání. Jednoznačným vítězem se stalo barvení vajec, které praktikuje 83 % českých rodin.

 

Na druhém místě skončilo koledování s 65 % a pečení beránka s 58 %. V mnoha českých domácnostech se dodržuje také pletení pomlázek a pečení mazance či jidášků. Zato půst a vysévání obilí mezi hojně praktikované zvyky nepatří.

 

 

Ještě méně Češi dodržují vynášení Smrtky či Morény (3 %) a hrkání (6 %), tedy používání řehtaček a klapaček, které podle tradice od Zeleného čtvrtka až do zmrtvýchvstání nahrazuje zvonění kostelních zvonů a varhan.

 

 

Popularita lidových zvyků je napříč celou Českou republikou víceméně stejná, všude dominuje barvení vajec, pečení beránků a koledování. Přesto ale můžeme nalézt lokální odchylky. Na Moravě se více dodržuje půst a hrkání než v Čechách. Obzvlášť v regionech, které hraničí s Německem, se tyto tradice příliš neuchytily.

 

Anketa

Jakou tradici si o Velikonocích nenecháte ujít?

Hlasovalo 483 lidí.

 

Zatímco například v Ústeckém kraji se postí na Velikonoce pouze 5 % rodin, ve Zlínském kraji tuto tradici dodržuje 24 % domácností. Hrkání je součástí velikonočních zvyků u 11 % rodin ve Zlínském a Jihomoravském kraji, zatímco Karlovarském kraji pouze u 2 %.

 

V Čechách, na rozdíl od Moravy, si lidé také častěji pomlázku kupují než vlastnoručně pletou. A přestože koledovat chodí chlapci a muži napříč celou republikou, v českých městech těžko potkáme koledníky v kroji, jako je tomu na jihovýchodní a jižní Moravě.

 

Jakou tradici máte s Velikonocemi nejvíce spojenou vy? Hlasujte v anketě TN.cz.

TN.cz