památkový inspektor

Baťův mrakodrap je plný rarit! Ve výtahu má i pojízdnou pracovnu

Máme pro vás další tip na výlet od našeho památkového inspektora TV Nova. Ten se tentokrát vypravil na inspekci památky poněkud netypické. Kdysi to byla nejvyšší budova v Československu. Sídlilo v ní vedení zlínské obuvnické firmy a inspektor se projel i pojízdnou pracovnou ředitele Bati.

Funkcionalistický klenot, který je od roku 1938 dominantou Zlína, nepřehlédnete. Díky výšce 77 metrů je vidět na kilometry daleko. Stavbě, která byla v době svého vzniku nejvyšší budovou v Československu a druhou v kontinentální Evropě, místní neřeknou jinak než 21.

 

"Číslo 21 vychází z amerického uspořádání Baťovy továrny, mrakodrap byl druhou budovou továrny od východu a první od jihu," uvedla mluvčí krajského úřadu Adéla Kousalová.

 

A podobným systémem jsou řešeny i ulice v areálu. Největší raritou administrativní budovy je výtah, který sloužil jako pojízdná pracovna šéfa obuvnického impéria. Samozřejmostí tehdy byla klimatizace, telefonní ústředna, sedátko pro sekretářku i umyvadlo s tekoucí vodou.

 

 

Luxus výškové stavby je pak vidět v osmé takzvané ředitelské etáži. Voskované povrchy nábytku a obkladů, elegantní detaily z niklu, kaučuková podlahovina Zlinolit. Ale také kopie znárodňovacího dekretu.

 

To nejlepší si ale nechejte na závěr - v nejvyšším přístupném patře vás čeká terasa se střešní zahradou, která nabízí fascinující pohled na Zlín - máte ho jako na dlani.

 

Teplé jídlo se v jedenadvacítce neprodává, ale restaurace a bistra jsou v továrním areálu na každém rohu. A čas po obědě můžete strávit třeba hned vedle - v obuvnickém muzeu se spoustou rarit. Najdete tu dámské pantoflíčky z křečka, stejně tak boty z pneumatiky, případně boty z peří a z ženských vlasů. "Máme tady nádherné botičky z hradu Buchlova, máme tady proti nim extrémně obrovské boty Shaquille O'Neala - basketbalového hráče," sdělila vedoucí muzea Silvie Lečíková.

 

Zážitek pro celou rodinu, vstup sedm dní v týdnu zdarma, parkoviště hned vedle, bezbariérové přístupy, všechno vypulírované, včetně záchodů na každém patře s čističem obuvi. Unikátní budova Baťova mrakodrapu si zaslouží to nejlepší hodnocení.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
Zdeněk Čík/ lud TN.cz