tisková konference

Školy, hotely, divadla i kina! Vláda oznámila změny od dalšího pondělí

Brabec Martina
Martina Brabec, Klára Pospíšilová
Aktualizováno 20:59
17.5. 2021 11:21
Téma:

Českou republiku čeká 24. května další rozvolnění. Dotkne se hlavně škol, které budou moci fungovat bez rotací a i na teoretickou výuku. Otevřít budou moci ale také hotely, divadla či kina. Konzumace jídla a pití v hledišti ale nebude povolena.

Vláda na pravidelném pondělním jednání řešila další rozvolnění protikoronavirových opatření. První změny oznámil ministr školství Robert Plaga (za ANO). "Druhé stupně základních škol a nižší ročníky víceletých gymnázií budou od 24. května v celé České republice bez rotací," uvedl Plaga. Antigenní testy budou povinné jen jednou týdně. 

 

Do lavic se k teoretické výuce vrátí také žáci středních škol. Dosud mohli chodit jen na praktickou výuku. "Teoretickou výuku mohou obnovit také vysoké školy, podmínkou jsou rozestupy 1,5 metru," dodal Plaga. 

 

Změn se dočkají i základní umělecké školy a střediska volného času. "Výuka v základních uměleckých školách bude od 24. května probíhat s testem bez omezení, bez testu pro nejvýše 10 žáků. Střediska volného času pak mohou mít 10 osob bez testu, s testem pak až 50 osob uvnitř, 100 venku," uvedl ministr školství. Vláda také od 31. května povolila školy v přírodě. Podmínkou bude test na covid-19.

 

 

Ubytovací služby

Od pondělí otevřou také v plném režimu ubytovací služby, a to bez omezení kapacity. Oznámil to ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Personál hotelů a penzionů ale bude mít povinnost zkontrolovat, zda hosté mají potvrzení o očkování, testu nebo prodělaném covidu. 

 

Kulturní akce 

Změny se dočkají i kulturní akce. Venkovních akcí se od pondělí může účastnit až 1000 lidí, vnitřních až 500. Uvnitř ale může být obsazeno maximálně 50 % kapacity. Otevřít by tak mohla například divadla a kina. Většina kin ale zřejmě neotevře, protože jsou nastavená pravidla pro ně moc přísná. Povolena nebude například konzumace jídla a nápojů

 

 

Sport

Změní se také pravidla v posilovnách. Cvičící osoby podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) již nebudou muset mít respirátory. Ve vnitřních sportovištích bude moci nově být až 30 lidí. Dosud to bylo deset. Zvýší se také počet lidí ve skupině ze dvou na 12.

 

Kromě koronavirových témat vláda projednávala také osm kontrolních nálezů Nejvyššího kontrolního úřadu a několik legislativních předloh a Národní program reforem České republiky 2021.

 

 

Schválila také Národní plán obnovy. "Vláda schválila Národní plán obnovy s alokací 200 miliard korun. Podíl klimatických projektů je 41 %, výdaje na digitální transformaci budou 23 %. Zdroje jdou do energetiky, vzdělávání, sociální oblasti, průmyslu, zdravotní prevence, výzkumu, cirkulární ekonomiky, kultury, čisté mobility a dalších," uvedl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

 

Podívejte se na celý záznam z tiskové konference:

 

Podle experta na epidemické situace Martina Buchtíka by měly mít vlny rozvolnění delší rozestupy. Vývoj pandemie zavisí na tom, jak se zachovají lidé. Podívejte se na rozhovor:

 

Od pondělí se k očkování mohou hlásit lidé nad 40 let. Systém ale ráno nefungoval:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz