Digitální služby

Běhání po úřadech minulostí. Zákon umožňují papírování řešit online

Sněmovna - digitální služby
Zdroj: Getty Images, Profimedia.cz
Téma:

Poslanci schválili zákon o digitálních službách. Pro lidi to znamená, že nebudou muset všechny úřady obíhat s hromadou papírů, ale budou moci vše vyřídit online. Papírová komunikace zůstane zachovaná kvůli lidem, kteří s novými technologiemi neumějí nebo nechtějí zacházet.

"Sněmovna schválila digitální ústavu a lidé získají právo komunikovat se státem přes internet. Rád bych ocenil širokou spolupráci politiků, úředníků i komerčního sektoru, která přinesla jasné výsledky. V 21. století mají po úřadech obíhat data, ne lidé," napsal na svůj twitter předseda Pirátů Ivan Bartoš.

 

Novinka v zákonech má své příznivce, kteří si pochvalují, že Piráti plní program, i své odpůrce, kteří nedůvěřují zejména vymahatelnosti takového způsobu nakládání s daty. Shodují se na tom, že funkčnost zákona prokáže jen čas.

 

Zákon o právu na digitální služby umožní například přístup lidí a firem k informacím v systémech veřejné správy, které se jich týkají. Povinností úřadů naproti tomu bude, aby elektronický přístup zajistily. Na záležitosti, které není možné vyřídit elektronickou cestou, například technické kontroly vozidel nebo fyzické vyzvednutí průkazu, bude zákon pamatovat výjimkou.

 

Povinnost nosit s sebou nadále doklady a průkazy samozřejmě zůstane. Zákonodárci nezapomínají ani na důchodce a osoby, které si s elektronickým úřadováním příliš nerozumí. Pro ty zůstane zachována "papírová forma".
 

kvo TN.cz