výbuch v libanonu

Při explozi v Bejrútu zemřelo nejméně 70 lidí. Tisíce dalších se zranily

Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
Publikováno 4. 8. 2020
Téma:

Libanonským hlavním městem Bejrútem v úterý otřásla masivní exploze. V důsledku mohutné tlakové vlny se rozbila okna okolních budov do vzdálenosti několika kilometrů. Podle libanonského ministra zdravotnictví přišlo o život nejméně 70 lidí a více než tři tisíce jsou zraněny.

Přesný počet zraněných stále není známý, podle úřadů překročil tři tisíce. Někteří z nich zůstali uvěznění pod troskami. Počet mrtvých stále roste. První informace hovořily o deseti obětech, později ministr zdravotnictví v televizi uvedl, že zemřelo minimálně 70 lidí. Informoval o tom izraelský zpravodajský web Haaretz.com.

 

Podle svědků došlo během chvíle ke dvěma velkým explozím v přístavu - první z nich město zasáhla krátce po 18. hodině místního času. Několik minut poté následoval druhý a silnější výbuch, který srovnal celý přístav se zemí a vyvolal obrovskou tlakovou vlnu, která roztříštila okna budov do vzdálenosti několika kilometrů.

 

Podívejte se na záběry, jak vypadá město po výbuchu:

 

 

 

Nacházíte se zrovna v Bejrútu či okolí? Popište nám svůj zážitek v e-mailu, který můžete poslat na zpravy@nova.cz.

 

Televize RT s odkazem na místní úřady uvedla, že výbuchu předcházel požár ve skladu pyrotechniky. To dokazují i videa, na kterých je možné vidět nejprve menší výbuch, po kterém následuje "prskání" ohňostroje. Teprve poté nastala ničivá expoze.

 

Podle prvních zjištění úřadů způsobil největší zkázu výbuch ve skladu s ledkem, který byl před delší dobou zabaven na jedné z lodí a měl být zlikvidován. Je to vysoce explozivní látka, jež se používá mimo jiné k výrobě výbušnin. Měly ho tam být údajně tisíce tun.

 

Výbuch byl tak masivní, že podle místních poškodil budovy v okruhu deseti kilometrů. Poničil a převrátil i auta. "Měla jsem pocit, jako by to bylo zemětřesení," svěřila se jedna z obyvatelek Bejrútu, která bydlí několik kilometrů od místa exploze. I její okna tlaková vlna rozbila.

 

 

Libanonské ministerstvo zdravotnictví vyzvalo všechny dostupné nemocnice, aby se připravily na příjem zraněných. Pozdější zprávy přinesly informace o tom, že jsou zdravotnická zařízení ve městě přetížená. Navíc nejbližší velkou nemocnici výbuch poničil.

 

 

Lidé cítili otřesy napříč celým městem, explozi bylo slyšet i mimo Bejrút. V některých okresech měla za následek výpadek elekřiny.

 

Libanon prochází vážnou ekonomickou krizí, lidé už měsíce protestují proti údajně zkorumpovaným a elitářským politikům. Zatím není jasné, jestli šlo o nehodu, nebo exploze měla jinou příčinu.

 

 

Související témata:
TN.cz