Záplavy

Benátky opět pod vodou. Voda vtrhla i do baziliky svatého Marka

Téma:

Benátky v Itálii zasáhla povodeň. Pod vodou se ocitla bazilika svatého Marka a náměstí, na němž stojí. Na některých místech vznikly vyvýšené lávky, po nichž mohou lidé chodit, aby se nemuseli brodit.

Za vysokým přílivem, který zalil část Benátek, stojí hustý déšť. Přílivová vlna se dostala do baziliky svatého Marka, zaplavila i prostranství před museem Correr. Hladina vody dosáhla až 113 centimetrů, zatopeno bylo asi 16 procent města. O záplavách informovala agentura AP.


Turisté a obyvatelé města využívají od soboty dřevěných lávek, aby se nemuseli brodit vodou. Ty však nejsou všude a bez vysokých bot se tedy není radno vydávat do ulic. Očekává se, že voda by měla v nejbližší době začít opadávat.

 


Benátky jsou vysokou hladinou vody ohrožené velmi často. Zaplavené byly například v loňském listopadu po extrémních bouřích, které zasáhly Itálii. Příval slané vody se projevil na stavu památek. "Za jediný den bazilika zestárla o 20 let a to jsem ještě optimista," prohlásil tehdy Carlo Alberto Tesserin, šéf komise, která má na starosti baziliku svatého Marka.
 

Související témata:
rod TN.cz