nepříznivá předpověď

Benátské ulice opět zatopila voda, nebezpečí dál trvá

Téma:

Italské Benátky se vzpamatovávají z rozsáhlých záplav. Podle starosty způsobily škody za 25 miliard korun. Nebezpečí dál trvá, předpovědi meteorologů totiž nejsou příznivé. Voda ve městě by mohla opět stoupnout až na metr a půl.

Zaplavené Benátky se postupně vzpamatovávají z velké vody, která poničila desítky památek a narušila chod celého města. Voda pokryla údajně až 85 % centra. Pro některé obyvatele a podnikatele záplavy znamenají výrazný problém - jejich obchody, hotely a restaurace jsou stále zaplavené.

 

"Voda tady dosahovala 1 metru 87 centimetrů nad úrovní moře. Je to katastrofa," uvedla obyvatelka Benátek.

 

Situace se dotkla samozřejmě i mnohých turistů, kteří do města na vodě v těchto dnech přijeli. "Náš hotel byl úplně zaplavený. Nasadili jsme holínky a pomáhali. Voda ale moc neklesá, tak musíme odjet," popsal turista Thomas Vigiani.

 

Italská vláda už poslala do Benátek v přepočtu asi půl miliardy korun. Má jít však jen o první z mnoha injekcí, které město dostane. Místní obyvatelé však volají po silnější reakci.

 

"Vidíme zaplavené obchody, mozaiky v bazilice svatého Marka pokryté vodou, ulice Benátek se změnily v potoky. Potřebujeme, aby na nás byla upřena pozornost i poté, co se vypnou světla reflektorů," sdělil italský ministr kultury Dario Franceschini.

 

 

Podle starosty Benátek záplavy způsobily škody v přepočtu přesahující 25 miliard korun. Tyto odhady jsou však předběžné a čeká se na to, až voda ustoupí a bude možné určit výši škod na všech památkách, soukromém i veřejném majetku.
 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Martina Nášelová / klma tn.cz / TV Nova