Brněnská nemocnice

Benjamin nevidí, navíc má cukrovku. Teď dostal nejmodernější dávkovač

Josef Svoboda
Josef Svoboda
Publikováno 9. 6. 2020
Téma:

Brněnská dětská nemocnice jako první v republice vybavila nevidomého pacienta s cukrovkou inzulinovou pumpou, kterou si sám ovládá telefonem. Může tak celý den fungovat jako zdravý člověk a hladinu cukru v krvi si upravuje povely z mobilní aplikace.

Gymnazista Benjamin je od narození nevidomý a navíc trpí cukrovkou. Ještě loni si musel inzulin dávkovat jehlou několikrát denně. "Čtyřikrát denně jsem musel aplikovat inzulin perem," popsal 16letý pacient.

 

Dnes má nejmodernější dávkovač, takzvanou inzulinovou pumpu, které je bezdrátově spojena s telefonem. Pokud chce zvýšit dávku inzulinu, třeba před obědem, stačí jen otevřít mobilní aplikaci. "Nikdo nepozná, jestli jsem na instagramu, nebo si dávkuji inzulin," pochvaluje si.

 

 

Benjamin je první nevidomý v republice, který takový způsob dávkování používá. Musel podstoupit několikaměsíční školení a dokázat, že pumpu bezchybně ovládá pomocí hlasové čtečky.

 

Počty diabetiků mezi dětmi v Česku každoročně narůstají a výjimkou nejsou ani kojenci, u kterých lékaři nemoc diagnostikují.
 

epa TN.cz