zajímavý nápad

Bezdomovec vymyslel nový studijní obor. Poláci ho už zavedli!

Lidé v důchodu a moderní technika
Zdroj: Thinkstockphotos
Téma:

Soukromá škola ve Varšavě zavedla studijní obor, který vymyslel bezdomovec. Nábor uchazečů o vzdělání v oboru už začal. Vedení školy věří, že nápad bude mít úspěch.

Marek Zakrzewski (61) je bývalý novinář a nyní bezdomovec, který žije ve Varšavě. Muž je přesvědčený, že dosavadní systém péče o starší lidi je špatný, protože stát pomáhá buď aktivním jedincům, nebo těm, kteří jsou ve špatném zdravotním stavu.

 

Upozornil, že velké množství starších lidí si nedokáže poradit s výrobky moderní doby. "Devět milionů Poláků je starších šedesáti let. Za dvacet let bude v této věkové skupině 40 procent Poláků. Do roku 2050 na jednu osobu v produktivním věku připadne jeden důchodce," vypočítává Zakrzewski a zdůrazňuje, že je v zájmu státu, aby si senioři co nejdéle dokázali poradit sami.

 

S problémem by mohli pomoci mentoři seniorů: "Proč mentor, když senioři mívají větší životní zkušenosti? Ty ale při civilizačních změnách nemají význam. Senioři se stávají oběťmi, nechápou podvody okolo nákupu hrnců za desetitisíce. Neumí si poradit s novými technologiemi. Mentor má seniory podporovat. Nejde to zvládat dobrovolníky, musí to být profesionálové," tvrdí Zakrzewski. Představa je taková, že učitel bude zájemce učit samostatnosti, musí být vždy připraven pomoci.

 

 

Na základě nápadu bezdomovce škola Janusze Korczaka ve Varšavě obor zavedla. Nyní probíhá nábor studentů. Obor bude mít dva semestry se 174 hodinami teorie a 30 hodinami praxe. Uchazeči ale budou hradit školné, v přepočtu okolo 10 tisíc Kč. "Pustili jsme se do toho, protože věříme, že takové pomocné profese mají vzhledem k demografické situaci budoucnost," uvedla ředitelka školy Joanna Lizutová.

 

Absolventy nejspíš čekají těžké začátky, protože obcím mohou chybět peníze, aby mentory seniorů zaměstnávaly. "Jsem přesvědčen, že poptávka po těchto službách bude a že za pár let se najdou i peníze," věří Zakrzewski.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
has TN.cz