Zimní sporty

Běžkařské stopy začali hlídat dobrovolníci, ničí je totiž turisté!

Téma:

Kvůli uzavřeným lyžařským areálům vyráží na běžky víc lidí než obvykle. Přestože se o stopy téměř denně starají rolbaři, ne vždy je běžkaři najdou upravené. Turisté je mnohdy ve velkém ničí. Někde proto stopy hlídají dobrovolníci.

Vybudované stopy běžkařů ničí chodci, sáňkaři, ale někde dokonce i auta, motorky nebo čtyřkolky. Obnova tratí přitom pro správce znamená vyšší náklady. V mnoha případech je navíc protahují dobrovolníci ve svém volném čase. Ti pak fungují jako strážci národního parku.

 

Například v Jeseníkách už přistoupili i k tomu, že stopy dobrovolníci hlídají, a to hlavně o víkendech, kdy horské oblasti zažívají největší nápor lidí. Dobrovolníci upozorňují pěší turisty, aby do stop zbytečně nevstupovali a neničili je.

 

 

Tratě pěší poškozují i na cestách, které pro ně nejsou vůbec určené. Starat se o běžecké stopy není v některých oblastech úplně jednoduché. Například na Šumavě rolbaři nesmí vyjíždět na úpravu běžeckých stop v noci, aby stroje nerušily vzácného tetřeva hlušce, který tam žije.

 

To ale naráží na nesouhlas, především ze strany obcí. Přes den podle nich rolbaři ohrožují turisty. Údržba stop přitom mnohé obce stojí i několik stovek tisíc korun ročně. Rolbaři proto vyzývají turisty, aby stopy zbytečně neničili.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
ts TN.cz