lék pro astmatiky

Běžně používaný lék přináší naději v léčbě covidu. Brání těžkému průběhu

Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
Aktualizováno 20:33
15.4. 2021 5:55
Téma:

Léčivá látka budesonid, která se používá v inhalátorech pro astmatiky, má potenciál zabránit těžkému průběhu onemocnění covid-19, zjistili ve své studii vědci z oxfordské univerzity. Výsledky jejich výzkumu představují naději v léčbě koronavirové infekce.

Téměř 150 lidí zahrnuli vědci z univerzity v britském Oxfordu do své studie. V rámci ní zjistili, že u pacientů, kteří užívali léčivou látku budesonid v době, kdy se u nich projevily první příznaky covidu-19, je nižší pravděpodobnost, že budou hospitalizovaní s těžkým průběhem nemoci. Zároveň se u nich snížilo riziko dlouhotrvajících příznaků covidu, jako je kašel či horečka.

 

Na studii upozornil německý zpravodajský web Deutsche Welle. Vědci rozdělili účastníky výzkumu do dvou skupin. Jedna z nich inhalovala budesonid dvakrát denně, dokud příznaky covidu zcela nevymizely, druhá dostala standardní péči při covidu. Neodkladnou lékařskou pomoc v první skupině potřeboval jediný pacient, ve druhé deset.

 

Další studie, jejíž výsledky ještě nejsou potvrzené, odhalila, že lidem, kterým hrozil těžký průběh onemocnění covid-19, budesonid pomohl se rychleji zotavit. Látku v sobě obsahuje velké množství léčiv dostupných v českých lékárnách. Používá se v inhalátorech pro astmatiky. Prášek po vdechnutí snižuje a zabraňuje otoku plic. 

 

 

Patří mezi kortikosteroidy, jako je dexametazon, který se již používá u hospitalizovaných pacientů s těžkým průběhem covidu-19. Budesonid podle vědců funguje podobným způsobem, je ale možné ho lépe zacílit na postižené orgány.

 

Výzkum inspirovaly zprávy z nemocnic, které ukázaly, že pacienti s chronickým respiračním onemocněním nebyli hospitalizováni tolik, jak se očekávalo. Vědci chtěli proto zjistit, zda má budesonid potenciál snížit potřebu akutní lékařské péče a tím i tlak na nemocnice.

 

 

"Jedná se o široce dostupný levný lék, který je relativně bezpečný a může být podáván pacientům na počátku jejich onemocnění covid-19," uvedla jedna z autorek studie a profesorka medicíny Mona Bafadhelová. "Snížil by se tlak na systémy zdravotní péče," slibuje si.

 

Kortikosteroidy jsou v medicíně užívány především pro své protizánětlivé účinky. Používají se nejen k léčbě, ale i v rámci prevence, například u alergické rýmy nebo právě astmatu.

 

Pacienti s lehkým astmatem nekončí tak často na JIP s covidem, tvrdí odborník:

 

 

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
TN.cz