Cyklovýlet

Bike park, koloběžky nebo tubing: Ve Špindlu se vyřádíte i v létě

Téma:

Že je ve Špindlu v zimě rušno, ví asi každý Čech. Co se děje v Špindlu, když není sníh, jsme zjišťovali na vlastní kůži a protože o sobě tohle středisko i v létě tvrdí, že je ideální pro rodiny s dětmi, vzali jsme sebou hned tři, aby nám to potvrdily.

Časně z rána jsme začali bikeparkem ještě bez dětí. Poměrně rychlá lanovka tu vyváží ze Svatého Petra na Pláně, odkud se dolů vinou tři tratě. Černou trať pro Český pohár v downhillu pod lanovkou vynecháváme a jdeme rovnou na červenou s názvem "freeride".

 

Kdo si není jist svými bikovými dovednostmi, ať klidně zvolí tuto stopu. Není totiž nijak náročná, nejsou tu žádné velké spletité kořeny nebo hromady kamenů. Zatímco přes sjezdovku se trať klikatí, v lese vás zas "pohoupe" a to nejen na hlinitých terénních vlnách, ale i na dřevěných lávkách, které můžete v pohodě přejet. Pokud ani dřevěné lávky vám nedělají dobře, dají se klidně i objet stejně tak jako všechny ostatní překážky na této trati.

 

Na další trať, "Deep Forest", se dostanete odbočením doprava zhruba v první třetině trati "Freeride". Deep Forest je sice ze začátku pohodová, vede po vysypané cestičce v klopených zatáčkách, pak ale zapadne do lesa a tady už to chce trochu technického umu. Jde o takový poctivý endurový trail s různými odbočkami do stráně a většinou přes nějaké ty pletence kořenů. My jsme je ráno měli i pěkně zamokra, takže to byl docela slušný trénink.

 

Kdo tedy na tuto sekci nechce, může po první části v klopených zatáčkách odbočit doleva po šotolinové cestě a dostat se zpět na trať "Freeride", která je svému konci docela "friendly" a zvolna se klikatí po sjezdovce.

 

 

GALERIE: Špindlerův Mlýn

1
/
39
Zdroj: Snow.cz/TN.cz
Špindlerův Mlýn - 1

 

Kdo je na kole úplně poprvé, nebo zkrátka nevyhledává terén, bude pro něj vhodnou volbou trasa turistická, která vede na opačnou stranu, než trasy ryze bikeparkové. Tahle trasa není žádný brutální sjezd hlava nehlava, ale jde o pěknou vyjížďku, pokud se chcete zkrátka pohodově projet a moc se nenadřít. Široká cesta sice začíná krátkým a maličko kamenitým padáčkem, pak už ale zvolní a jede se chvíli po vrstevnici. Po nějaké době zabočíte doprava (stále sledujete modrou značku) a tady na vás čeká krátký nenáročný výšlap. Zbytek cesty je víceméně z kopce a po vrstevnici a přes Hromovku vás zavede zpátky do Svatého Petra.

 

Naše výprava na této cestě zahrnovala už i děti, a zatímco někdo drandil na vypůjčeném kole, někdo zkusil tento sedmikilometrový sjezd na koloběžkách. Koloběžka se dala zapůjčit u horní stanice šestisedačkové lanovky na Pláních a jeden sjezd vyšel na 250 Kč. Pro děti jsme vypůjčili i kola u dolní stanice šestisedačkové lanovky ve "Svaťáku" a dětské kolo s helmou na půl dne vyšlo na přijatelných 150 Kč.

 

 

Samozřejmě kdo neholduje ani kolům, ani koloběžkám a ani kárám, může pojmout výlet ve Špindlu i vycházkově. S dětmi si dejte klidně jednu ze čtyř naučných stezek. My částečně lemovali Stezku Stopaře, která má děti naučit, podle čeho vystopují různá zvířátka. Naučné stezky jsou jak ve Svatém Petru, tak na Medvědíně, stejně tak jako jsou na obou místech u výstupní stanice lanovky velká dětská hřiště na zpestření procházek. My naše děti jsme dlouho nemohli sundat na Pláních z trampolíny a na Medvědíně si zas oblíbily točící se houpačku.

 

Ve Špindlerově je samozřejmě hodně míst, kde můžete dát polední pauzu. Co se týká panoramat, nabízí se vyhlídková terasa na Pláních. Nevaří tu moc teplých jídel, ale spíš nabízejí různé svačinky – my si svorně dali chleba se škvarkovým sádlem a cibulí (19 Kč). Jestli chcete větší porci nebo teplé jídlo, můžete zkusit letní terasu dole ve Svatém Petru u nástupu na lanovku. Zatímco vy relaxujete, vaše děti se tu zabaví na air-hokeji, stolním fotbálku nebo ping pongu – ten je dokonce zadarmo.

 

 

 

Z téhle terasy máte výhled na černou sjezdovku ve Svatém Petru, na jejímž dojezdu děti zaznamenaly další atrakci, a tou byl tubing. Nemohli jsme tedy nevyzkoušet. Za tři jízdy na 90 m dlouhé dráze zaplatíte 100 Kč a hned ze začátku naberete na prudším sešupu docela rychlost. Po dvou klopených zatáčkách je sice konec, takže nic pro dospělého, pro malé děti ale zážitek dostačující.

 

Na závěr dne přišla třešnička na dortu v podobě lodiček a paddleboradu. Obě atrakce se dají provozovat na přehradě na začátku městečka Špindlerův Mlýn, když jedete od Prahy. Lodičku vypůjčíte na 45 min za 250 Kč a paddleboard na stejnou dobu za 200 Kč. Lodičky všichni znáte, můžete na nich lebedit a nic nedělat, pokud najdete někoho, kdo to odvesluje. Paddleboard bylo nové zpestření pro děti – na jakémsi prkně musely držet balanc, a do toho se pádlovat a zároveň kormidlovat. Děti se sice začátku trochu bály nedobrovolného vykoupání, nespadly ale ani jednou a ve finále se pádly ještě pošťuchovaly.

 

Andrea Drengubáková TN.cz