Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Husté sněžení

Bílá tma zahalila i Slovensko! Obce vyhlásily mimořádný stav

Extrémní počasí sužuje kromě Česka i sousední Slovensko. Hlavně sever země zasáhlo husté sněžení se silným větrem. Některé obce zůstaly odříznuté od světa. Místní mluví o zimě, která nemá obdoby. Ve Vysokých Tatrách hrozí laviny.

Slovensko zahalila bílá tma. Na severu napadlo místy až 80 centimetrů sněhu. Řada obcí kvůli silnému sněžení vyhlásila mimořádný stav. Silničáři se sněhem bojují už od rána. I tak se ale lidé často museli závěje odhrabat svépomocí.

 

Horská záchranná služba nedoporučuje pohyb ve vyšších polohách. Ve Vysokých Tatrách byl vyhlášen čtvrtý lavinový stupeň. Situace je kritická také na horských přechodech. "Situace je vážná, včera jsme vyhlásili mimořádný stav," uvedl ve čtvrtek starosta Pavol Bokeš.

 

Místní ale navzdory kalamitě často sníh vítají. "Jsme tady na to zvyklí. Akorát je s tím trochu víc práce než normálně," prohlásil jeden z obyvatel horských oblastí. Podle meteorologů přestane na Slovensku sněžit a situace se uklidní nejdříve v pátek.

 

 

Zima přitom udeřila plnou silou ve chvíli, kdy je lyžařská sezóna v plném proudu a slovenské školy mají prázdniny. Například v obci Ždiar, kde platí mimořádný stav, je ubytována až tisícovka turistů. Ti se na sjezdovky hned tak nedostanou, počasí ale i tak berou s nadhledem.

 

V tatranském a podtatranském regionu kromě sněhu řádí také silný vítr. Řada silnic musela být uzavřena kvůli sněhovým jazykům. Silničáři se obávají, že sníh brzy nebudou mít kam odhrnovat a budou ho muset odvážet. Cesty už místy lemují až metrové hromady.

Háta Sassmannová/epa TN.cz