Cyklovýlet

Bílá v Beskydech je rájem pro bikery. Vyřádí se tam i vaše děti

Bílou v Beskydech znáte možná spíš více jako lyžařské středisko, nicméně i v létě stojí tohle beskydské zákoutí za návštěvu. Nás tu kromě beskydských panorámat zaujaly tzv. singletraily, tedy šikovné pěšinky pro kola vedoucí z kopce, a na které si můžete vyšlápnout, nebo vás na ně pohodlně vyveze lanovka.

Z Bílé můžete vyrazit na řadu cyklistických výletů ať už rovnou po vlastní ose nebo s využitím lanovky, která vás vyveze až na vrchol Zbojnická. Nevíte-li v Bílé kam na kole, zeptejte se v půjčovně kol v zázemí střediska, kde vám doporučí trasu na míru a podělí se i o přesnou mapku z mobilní aplikace.

 

Nám doporučili vydat se na trasu směrem na Smradlavu, což je sirný pramen, který údajně léčí různé žaludeční potíže, dále na Salajku, Bumbálku a odtud po krásné hřebenovce vhodné pro celoodpružená kola k Masarykově chatě a dále na Kmínek. Z Kmínku ideálně po červené údolím Smradlavy zpět do Bílé. Okruh má 21 km a trénovaní bikeři ho zvládnou za hodinku a půl. Podrobnější mapku najdete zde.

 

My jsme si to ulehčili a nechali jsme se vyvézt lanovkou na Zbojnickou, odkud jsme se vydali směrem na Čurábku a Smradlavu a přehledné značení nás dostalo zpět do Bílé. Mezi Smradlavou a Bílou se můžete stavit v Obůrce se zvířaty, kde můžete vidět daňky, divočáky nebo kozy.

 

GALERIE: Bílá v Beskydech

1
/
32
Zdroj: Snow.cz/TN.cz
Bílá v Beskydech - 1

 

Bílá nás zaujala hlavně jejími singletraily, na které vyváží lanovka. Jde o dvě hravé pěšiny pro kola, které vedou z kopce a jsou určené jak pro klasická horská kola, tak pro kola sjezdová. Pro začátečníky doporučujeme nejprve vyzkoušet zelenou trasu, která je lehké obtížnosti a má kolem tří kilometrů.

 

Střídá se tu klopená zatáčka s terénními vlnami a je tu minimum kořenů, či kamenů. Spíše jde o vyhlazenou pěšinku.V prostřední části zelené trasy se dokonce svezete i po dlouhé dřevěné lávce, kterou hodnotíme jako zajímavé zpestření trati.

 

Druhá, o kilometr kratší modrá trasa, je v mapce značená střední obtížností, ale pokud sjedete zelenou trasu, nemáte se na modré čeho obávat. Tratě nám přišly charakterově velmi podobné, jen na modré trase jsme potkali více prudších úseků a v dolní části i s propletenými kořeny, které však celoodpružené kolo hravě zvládlo. Jakákoli terénní zapeklitost se dala v pohodě objet.

 

 

Celkově můžeme singletraily v Bílé doporučit hlavně těm, kteří s traily teprve začínají, neboť tu nejsou žádné těžko sjízdné úseky ani žádné umělé technicky složité překážky, jako bývají v klasických bikeparcích. Pokud nechcete, tak tu nejedete ani nijak závratnou rychlostí, takže na zelenou trasu můžete klidně vzít i malé bikery.

 

V Bílé samozřejmě nechybí ani tzv. pumptrack, tedy dráha s klopenými zatáčkami a vlnami, která se správně dá projet bez šlapání, pouze s využitím pérování s kolem. Najdete tu i cvičné překážky, na kterých se skvěle s technikou začíná.

 

 

Co se týká dětí, mají v Bílé také svoje vyžití. Podél cyklostezek tu najdete bezpočet dětských hřišť a to největší se nachází vedle hotelu Bauer. Děti tu skotačily na trampolínách, skákacím hradu, tubingu, lezecké dětské stěně, obřím pískovišti, na šlapacích lodičkách, na aquazorbingu nebo na autodráze. Celodenní vstupné je pro dítě 290 Kč a platí samozřejmě i pro jeho doprovod (1-2 dospělí). Pokud se rodiče chtějí bavit jinak, nabízí se možnost animačních programů pro děti přímo v dětském parku, kdy si na hodinu animačního programu připlatíte 50 Kč.

 

Na oběd nebo svačinu si v Bílé můžete zajít do bistra Bi-fi přímo u pokladen, nebo na obědové menu do hotelu Bauer, kde vám jídlo donesou i na terásku před dětský park. Pokud nejste příznivci párku v rohlíku, může vás oslovit třeba specialitka jako houbový tatarák s křepelčím vejcem za 89 Kč, které jsme my neodolali.

 

Bílá v kostce
Vzdálenost z Prahy                                      3 hod 49 min (mapa)
1 jízda na lanovce dospělí                            70 Kč
Celodenní jízdné na lanovku dospělí           390 Kč
Zapůjčení kola                                             od 170 Kč    
Provozní doba Bílé                                      Pátek, Sobota, Neděle 9:00 – 17:00
Ubytování                                                    http://www.hotelbauer.cz/
Webové stránky                                           http://www.skibila.cz/cs/leto/

Andrea Drengubáková TN.cz