Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 30.11. 2018 09:44
Vánoční počasí

Bílé Vánoce nečekejte! Prosinec by měl být nadprůměrně teplý

Počasí o Vánocích
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com
Ilustrační foto

Po mrazivém počasí tohoto týdne přichází oteplení, které by se mělo držet celý prosinec. O bílých Vánocích si tak podle meteoroložky můžeme nechat nejspíš jenom zdát.

Podle meteoroložky Dagmar Honsové bychom měli očekávat předvánoční oblevu, která znamená oteplení. "Už naši předci si všímali toho, že těsně před Vánoci se většinou otepluje a že k nám začne proudit teplý vzduch z jihozápadu," uvedla Honsová a dodává, že Vánoce na sněhu jsou pro Česko spíše výjimečnou záležitostí.

 

"Bílé Vánoce v nížinách střední Evropy relativně vzácné. Naposledy opravdu bílé Vánoce, kdy v nížinách leželo 50 cm sněhu, byly v roce 2001. Pak rok 2003 bylo alespoň 20 cm a nakonec byly Vánoce na sněhu ještě v roce 2009, ale tím to končí," sdělila Honsová.

 

Posledních osm let jsme se tedy z bílých Vánoc radovat nemohli a podle meteoroložky bychom s nimi neměli počítat ani letos. "Pravděpodobnost, že přijde předvánoční obleva, je ve 20. a 21. století až 70 %." V průměru jsou ale bílé Vánoce v nížinách jednou za osm let, takže malá naděje tu přesto je. Počasí letošního roku nám ale příliš mnoho šancí nedává.

 

 

Výrazně nadprůměrné teploty zaznamenáváme na území Česka už od dubna. I letošní podzim byl teplotně výrazně nadprůměrný. Poslední listopadový týden byl ale naopak teplotně podprůměrný, a to zhruba o tři stupně, protože k nám proudil studený vzduch ze Skandinávie a Ruska.

 

Ten teď vystřídá teplé jihozápadní proudění. Na začátku příštího týdne tudíž očekáváme teploty až na 11 stupních." Podle meteoroložky se dá předpokládat, že celý letošní prosinec bude teplotně nadprůměrný. Útěchou nám může být, že Vánoce možná nebudou na blátě. Nejvíc srážek by mělo být příští týden, ve zbytku měsíce se neočekává příliš deštivé počasí.

 

Počasí v Česku skáče z jednoho extrému do druhého. V pátek ráno bylo na Šumavě ještě pořád -15 stupňů, příští týden nám ale spíš bude připomínat jaro - v nížinách se budou nejnižší teploty pohybovat od 1 do 5 stupňů.

 

 

Tyhle teplotní skoky způsobují různé typy proudění vzduchu. Poslední týden do Česka proudil vzduch ze severovýchodu, který spojil své síly s nízkou oblačností a sněhovou pokrývkou na Šumavě. Proto na jihu Čech ve středu a čtvrtek ráno teploty klesaly až pod -20 stupňů. Dnes ráno ale převládá už velká oblačnost a také fouká silný vítr, takže teploty nemají tendenci klesat tak nízko.

 

Kvůli silnému větru stále platí na severu území a Českomoravské vrchovině výstraha meteorologů. Během pátku by však měl vítr slábnout. Nejsilnější vítr byl ráno v Beskydech, kde foukal rychlostí 61 km/h, v Krkonoších, kde dosahoval rychlosti 65 km/h a zejména na Žďárských vrších na Českomoravské vrchovině, kde řádila vichřice o rychlosti 108 km/h.

 

Podívejte se na ranní předpověď počasí: 

sei TN.cz