Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Zneužití tržní síly

Billa a Penny Market dostaly obří pokutu! Musí zaplatit 164 milionů

Zdroj: TV Nova

Obchodní řetězce Billa a Penny Market ze skupiny Rewe dostaly od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pokutu 164 milionů za zneužití významné tržní síly. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. Firma Rewe pokutu akceptovala.

Oba řetězce podle ÚOHS požadovaly od svých dodavatelů poplatek označovaný jako RGB bonus, šlo ale v podstatě o zalistovací poplatek za to, že od nich odebírají zboží.

 

Po novelizaci zákona o významné tržní síle z roku 2016, který takové poplatky zakázal, označovaly tento poplatek za množstevní nebo cenovou slevu, kterou jim dodavatel poskytuje, uvedl antimonopolní úřad.

 

Úřad dospěl k závěru, že tento bonus byl poplatkem bez reálného protiplnění a byl nezákonný. Podle ÚOHS navíc řetězce tímto bonusem podmiňovaly dodávku potravin do Billy a Penny Marketu.

 

"Úřad odhalil celkem 23 správních deliktů u 22 dodavatelů, kteří byli tímto nezákonným poplatkem postižení," uvedl ÚOHS.

 

Billa má podle rozhodnutí zaplatit 70 971 000 Kč, Penny Market pak dokonce 93 377 000 Kč. Společnosti RBG udělil úřad pokutu 24 tisíc korun.

 

"Rozhodnutí bylo vydáno v proceduře narovnání, nebyl proti němu podán rozklad a již nabylo právní moci," informoval úřad na svých stránkách.

 

 

Ředitel komunikace Rewe Group Michael Šperl potvrdil, že firma pokutu akceptovala. Pokuta je podle něj výsledkem dohody po několikaměsíčním, "intenzivním a konstruktivním" vyjednávání mezi společností a úřadem.

 

"Skupina REWE dále podnikla odpovídající opatření, aby se podobné pochybení v budoucnu již neopakovalo. Je nutné zdůraznit, že úřadem vytknuté jednání bylo ukončeno již dávno před společnou dohodou, protože neodpovídalo obchodnímu konceptu skupiny REWE," dodal Šperl.

vbo tn.cz / ČTK