video kontrola szpi

Bistro uzavřeli kvůli švábům. Je jich tam tolik, že nejdou vyhubit!

Téma:

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) v pátek uzavřela bistro v Brně poté, co v kuchyni našla velké množství švábů. Hmyzu je tam tolik, že se ho stále nedaří vyhubit. Provozovna tak zůstává dál zavřená.

Potravinářská inspekce varuje, že některé restaurace v Česku nedodržují ani základní hygienické předpisy. Každý rok inspektoři zavřou více než 100 provozoven. Jeden z nejvážnějších prohřešků teď řeší v Brně - kuchyně asijského bistra Dragon byla plná švábů.

 

"Inspektoři při kontrole nalezli spoustu lezoucího hmyzu," potvrdil mluvčí SZPI Pavel Kopřiva. Bistro proto okamžitě uzavřeli a při důkladné kontrole zjistili, že kromě hejna švábů padala přímo do jídla omítka ze stropu.

 

GALERIE: Uzavřené bistro v centru Brna

1
/
9
Zdroj: SZPI
Uzavřené bistro v centru Brna - 1

 

Švábů bylo v kuchyni tolik, že ani po třech dnech od uzavření se nepodařilo uvést občerstvení znovu do provozu. Zaměstnanci potřebovali na úklid chirurgické rukavice.

 

 

Asijské bistro zůstane uzavřené, dokud se nepodaří všechen hmyz vyhubit a inspekce nepotvrdí, že jídlo, které se tady vaří, je nezávadné. S podobnými případy se inspektoři setkávají několikrát do týdne. "Za posledních dvanáct měsíců jsme zavřeli 150 provozoven, dodal Kopřiva.

 

Inspektoři doporučují lidem pečlivě vybírat, kde se stravují. Myší trus v kuchyni není nic výjimečného, běžně inspektoři nacházejí shnilé maso, plesnivou zeleninu a olej přepálený tolikrát, že by se nehodil ani k mazání dveří. Vrcholem všeho pak byla pražská restaurace, ze které si šéfkuchař udělal jatka. Živé kachny zabíjel přímo v kuchyni.

Josef Svoboda/ lud TN.cz