Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Obklíčení v Mosulu

Bitva o Mosul: Bojovníci ISIS už nemají kam utéct. MAPA BOJIŠTĚ

Nad vládou Islámského státu v severním Iráku se stahují mračna. Bojovníci Islámského státu ovládají ještě historickou část města a čtvrti na západě města. Území kolem už ale ovládají jednotky irácké armády kurdských milic. Civilisté, kteří zůstali v části Mosulu ovládané Islámským státem, zažívají peklo.

Islámský stát získal druhé největší město v Iráku v červnu 2014 prakticky bez boje. Ačkoliv město bránilo 30 tisíc vojáků a stejný počet policistů, když se na dohled od Mosulu objevilo přibližně 1 000 bojovníků Islámského státu, kteří předtím prosluli svou krutostí během bojů v Sýrii, většina vojáků se rozutekla. První se na úprk dali velitelé. Neorganizovaný obránci pak padli v boji nebo byli popraveni.

 

Obsazení Mosulu byl největší úspěch takzvaného Islámského státu. Jeho samozvaný chalífa Abu Bakr Al-Bagdádí v Mosulu vyhlásil v roce 2014 vznik chalífátu. Pak se ale karta začala obracet. Islamisty v Mosulu postupně obklíčila vojska irácké armády a kurdských milic. Ofenzivu, jejíž cílem je získat zpět Mosul, zahájili vojáci v říjnu 2016. Bojuje se doslova o každý dům.

 

Z města, v němž před nástupem islamistů žilo přes jeden a půl milionu lidí, uteklo před bitvou půl milionu obyvatel. Ti ostatní prožívají peklo. Nevládní organizace varují před humanitární katastrofou. Irácká armáda osvobodila území na východním břehu řeky Tigris, včetně areálu Mosulské univerzity a ruin asyrského města Ninive, které bohužel Islámský stát neušetřil. Na jihu města osvobodila irácká armáda také mosulské letiště.

 

 

Islámský stát ovládá ještě poměrně rozlehlé území na západ od Mosulu kolem města Tal Afar. To se ale irácké armádě podařilo oddělit od čtvrtí, které ISIS ovládá v Mosulu. Tomu stále patří historické jádro města. Irácká armáda v něm nemůže nasadit těžkou techniku a s velkými ztrátami tak musí postupovat úzkými uličkami dům od domu.

 

"Vstoupili jsme do starého Mosulu. Je to jedna z nejnáročnějších oblastí. Je to chaotické a vypjaté, naše jednotky se přesouvají pěšky. Své vozy opustily," popsal postup bojů velitel irácké federální policie, generálporučík Hajdar Jusuf Abdulah.

 

 

 

Americké zpravodajské služby odhadují, že v Mosulu zůstávají ještě přibližně 2 tisícovky bojovníků ISIS. "Jejich odpor slábne, používají především bomby v autech, což naznačuje, že ztrácejí," řekl policejní velitel Khalid al-Obedí.

 

Irácká armáda postupuje také s podporou leteckých útoků koalice vedené Spojenými státy. Jeden z takových útoků zasáhl velitelství extremistů. Zemřeli při něm zahraniční bojovníci a také šest vysoce postavených vůdců Islámského státu.

vbo TN.cz