Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 24. 9. 2016
2. díl Volby do Senátu

Bitva o Senát: Toto jsou kandidáti do Senátu ve vašem obvodu

Jednání Senátu. Ilustrační foto
Zdroj: Mediafax
Jednání Senátu. Ilustrační foto

Ve druhém dílu přehledu senátních kandidátů se podíváme na senátní obvody 43, 46, 49, 52, 55, 58, 61, 64, 67, 70, 73,76 a 79. Mezi kandidáty najdeme známé senátory, kteří svůj mandát obhajují, kandidáty, kteří se snaží o návrat do vysokých pater politiky, i známé osobnosti ze světa kultury a sportu.

K prvnímu kolu senátních voleb zamíří Češi 7. a 8. října. Pokud v daném senátním obvodě nezíská žádný kandidát nadpoloviční většinu hlasů, postoupí dva nejúspěšnější kandidáti do druhého kola, ve kterém se utkají hned další týden, tedy 14. a 15. října.

 

Nejsnazší pozici mají před volbami komunisté a hnutí ANO. KSČM před šesti lety žádný mandát nezískala, hnutí ANO v té době ještě neexistovalo. Obě strany tak mohou ve volbách jen získat. Naopak o udržení deseti senátorských křesel bojují sociální demokraté. ODS hájí osm mandátů.

 

První díl přehledu s volebními obvody 1, 4, 7, 10, 13, 16, 19, 22, 25, 28, 31, 34, 37 a 40 najdete ZDE.

 

Senátní obvod 43 - Pardubice

Mandát obhajuje nezávislá senátorka Miluše Horská, místopředsedkyně horní komory. Podporu jí vyjádřili lidovci a podle bookmakerů je s kurzem 1.7 velkou favoritkou. Občanští demokraté do souboje s ní vysílají Davida Nováka, soukromého zemědělce a bývalého zastupitele obce Uhersko.

 

Hnutí ANO v tomto obvodu vsadilo na pardubického radního a starostu Městského obvodu Pardubice I Jaroslava Menšíka. Jeho kolega z městské rady Vladimír Ninger je podle sázkových kanceláří nejvážnějším soupeřem Horské, kandiduje za ČSSD. Za komunisty kandiduje člen zastupitelstva jedné z městských částí Pardubic Pavel Studnička.


 

Senátní obvod 46 - Ústí nad Orlicí

Lidovec Petr Šilař obhajuje mandát a bookmakeři na něj vypsali druhý nejnižší kurz ze všech kandidátů - 1.18. Větším favoritem je už jen v Hodoníně Zdeněk Škromach. Šilařovi hraje do karet také fakt, že lidovečtí kandidáti tento volební obvod zastupují od vzniku Senátu v roce 1996. Šilař je předsedou senátorského klubu KDU-ČSL.

 

ODS v tomto volebním obvodu vůbec kandidáta nepostavila. Hnutí ANO vsází na bývalého reprezentanta v dálkovém plavání a zastupitele ve Vysokém Mýtě Jana Lipavského. V regionu, v němž leží i velká železniční křižovatka, město Česká Třebová, nasadí ČSSD do voleb bývalého ředitele Českých drah Dalibora Zeleného, který je právě v České Třebové radním.

 

Úřadující starosta České Třebové Jaroslav Zedník kandiduje za TOP 09. Bývalý místostarosta Králík Antonín Vyšohlíd je kandidátem komunistů.


Senátní obvod 49 - Blansko

Pestrou politickou kariéru má už za sebou současný senátor a bývalý reprezentant v silniční cyklistice Jozef Regec. Před deseti lety kandidoval v komunálních volbách coby nestraník na kandidátce KSČM. Uspěl až o čtyři roky později coby kandidát ČSSD. Za tuto stranu pronikl ve stejném roce také do Senátu. Ale v srpnu 2013 ze sociální demokracie vystoupil a přešel do Strany práv občanů. Ale i z té vystoupil a letos kandiduje coby nestraník za Stranu soukromníků.

 

Regec bude mít silné protivníky. Za ČSSD chce do Senátu starosta Blanska Ivo Polák. ANO reprezentuje zastupitel ze stejného města Jiří Míšenský. Primář boskovické nemocnice Jan Machač kandiduje za ODS. V zastupitelstvu Boskovic sedí také kandidátka lidovců Jaromíra Vítková. Hnutí Starostů vsází na starostu Kuřimi Draga Sukalovského a komunisté na odborářku a bývalou poslankyni České národní rady Máriu Koudelovou.

 

 

Senátní obvod 52 - Jihlava

Stávající senátor a místopředseda ODS Miloš Vystrčil svůj mandát obhajuje. Vystrčil je bývalým hejtmanem Kraje Vysočina a vedle ODS jeho kandidaturu podporují také Soukromníci, SNK-ED a politické hnutí Starostové pro občany.

 

Soupeřem mu budou třeba bývalý děkan Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Michal Stehlík (KDU-ČSL), jihlavský primátor Rudolf Chloupek (ČSSD) nebo jeho náměstek Milan Kolář (TOP 09 s podporou Strany zelených). Mandát pro KSČM se pokusí získat právnička Helena Vrzalová. Hnutí ANO vyslalo do voleb ortopeda a jihlavského zastupitele Zdeňka Faltuse.


Senátní obvod 55 - Brno-město

O druhé volební období usiluje stávající senátor Jan Žaloudník z ČSSD. Podle sázkových kanceláří by měl mandát v klidu obhájit. Největšího soupeře vidí bookmakeři v neurochirurgovi a místostarostovi Modřic Jiřímu Ventrubovi (ODS) a v brněnském radním Pavlu Staňkovi (ANO). Komunisty reprezentuje místostarosta Ivančic Radoslav Skála.

 

Senátní obvod 58 - Brno-město

V dalším obvodě moravské metropole obhajuje místo v Senátu bývalý hejtman Jihomoravského kraje Stanislav Juránek (KDU-ČSL). Měřit síly bude s astronomem a ředitelem brněnské hvězdárny Jiřím Duškem (ANO) či s historikem a bývalým ředitelem Ústavu pro studium totalitních režimů Jiřím Pernesem, kterého do voleb vysílají společně ODS a Moravané.

 

Překazit Juránkovi plány na obhajobu bude chtít také sociální demokrat a starosta městské části Brno-Vinohrady Jiří Čejka. Komunistického kandidáta Oldřicha Duchoně ke kandidatuře za KSČM přesvědčila smrt studenta Petra Vejvody, jehož otec Kamil je Duchoňovým přítelem a funkcionářem KSČM. Kandidaturu předsedkyně hnutí Žít Brno podporují také TOP 09 a Strana zelených.

 

 

Senátní obvod 61 - Olomouc

Zůstat v Senátu by si přál stávající senátor Martin Tesařík z ČSSD, který dříve byl i poslancem, olomouckým primátorem nebo hejtmanem Olomouckého kraje. O senátorské křeslo se popere třeba s primářem novorozeneckého oddělení olomoucké nemocnice Lumírem Kantorem. V barvách ODS kandiduje disident Jaroslav Morávek.

 

Starostka Moravského Berouna Zdenka Szukalská kandiduje za komunisty. O přestup ze Sněmovny do Senátu usiluje poslanec hnutí ANO a zastupitel města Olomouc Milan Brázdil.

 

Volební obvod 64 - Bruntál

V Bruntále se o senátorský mandát uchází hned 11 kandidátů. Vysoký počet je dán hlavně tím, že stávající senátor, bývalý ministr zemědělství Jaroslav Palas (zvolen za ČSSD, později člen senátorského klubu SPO a KSČM), svůj mandát neobhajuje.

 

Zpátky do Senátu chce třeba občanský demokrat Jiří Žák, kterého Palas před šesti lety porazil. Vedle ODS jeho kandidaturu podporují také Soukromníci. Šanci na politický comeback cítí také bývalý poslanec Miroslav Sládek (SPR-RSČ Miroslava Sládka).

 

Ředitel opavské nemocnice Ladislav Václavec kandiduje za hnutí ANO. Komunisté dali důvěru učiteli a dlouholetému zastupiteli Krnova Ladislavu Sekaninovi, lidovci zase krnovskému zastupiteli Vítězslavu Maláčovi. Sociálnědemokratický poslanec Ladislav Velebný pak usiluje o přestup ze Sněmovny do Senátu.

 

 

Volební obvod 67 - Nový Jičín

Ačkoliv ani zde současný senátor, v tomto případě Zdeněk Besta z ČSSD, svůj mandát neobhajuje, na rozdíl od nedalekého Bruntálu v Novém Jičíně kandiduje jen šest mužů. Svého zástupce do voleb nevysílají třeba ODS nebo TOP 09.

 

Svého stranického kolegu chce v Senátu nahradit starosta Nového Jičína Jaroslav Dvořák (ČSSD). Ze stejného města pocházejí také ornitolog Petr Orel, jehož kandidaturu podporují společně lidovci a zelení, podnikatel a kandidát komunistů Pavel Pisch, a Jiří Strýček, bývalý člen ODS, který přestoupil k hnutí ANO, v jehož barvách kandiduje.

 

Volební obvod 70 - Ostrava-město

V Ostravě nebude mandát obhajovat senátor Antonín Maštalíř (ČSSD). Pravicové strany se dohodly na podpoře nezávislého kandidáta, zastupitele čtvrti Moravská Ostrava a Přívoz a ředitele Moravskoslezských hasičů Zdeňka Nytry. V komunálních volbách Nytra kandidoval jako nestraník na kandidátkách ODS. Vedle ní jej teď podporují také TOP 09 a Soukromníci.

 

Vystřídat Maštalíře, který ji před šesti lety porazil, chce Liana Janáčková. Politička, která proslula kontroverzní kampaní, kdy voličům v regionu, kde došlo ke žhářskému útoku na Romy, posílala sirky. Bookmakeři sázkové kanceláře Fortuna ji pasují do role mírné favoritky.

 

Bývalého policistu a majitele bezpečnostní agentury Josefa Pravdu (ČSSD) pak vidí jako nejvážnějšího soupeře Janáčkové. Na 8,5 roku nepravomocně odsouzená šéfka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková kandiduje za hnutí Úsvit. Šéf hnutí Miroslav Lidinský její kandidaturu komentoval slovy "Nepatří do kriminálu, ale do Senátu".

 

V silném souboji v Ostravě se představí také náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Ivan Strachoň z KSČM, náměstek ostravského primátora Radim Babinec z hnutí ANO, či bývalý náměstek ministra kultury a režisér Ilja Racek kandidující za KDU-ČSL s podporou zelených.

 

 

Volební obvod 73 - Frýdek-Místek

Senátor Petr Gawlas (ČSSD) svůj mandát obhajuje. Pravicové opoziční strany ODS a TOP 09 mu v jeho volebním obvodu nepostavily žádného protikandidáta. Hnutí ANO podporuje urologa Iva Rašku. Lidovci nasadili poslankyni Pavlu Golasowskou, komunisté zase bývalého poslance Federálního shromáždění Gustava Pilcha.

 

Bývalý ministr průmyslu a obchodu v Rusnokově vládě Jiří Cienciala kandiduje za hnutí Občané spolu - nezávislí. Cienciala před vstupem do politiky působil také jako generální ředitel Třinecký železáren.

 

Volební obvod 76 - Kroměříž

Bez stávajícího senátora Miloše Malého se musí obejít sociální demokracie. Místo něj do voleb posílá holešovského místostarostu Jaroslava Chmelaře. Bývalá starostka Kroměříže Daniela Hebnarová, dnes ředitelka Domu kultury v Kroměříži, kandiduje za ODS.

 

Ano v zemědělském kraji vsadilo na předsedu kroměřížské Okresní agrární komory Jana Haška. Prapor KSČM ponese do voleb civilní pracovnice Policie Eva Badinková. Lidoveckou kandidátkou je zastupitelka Bystřice pod Hostýnem a ředitelka Centra pro seniory Šárka Jelínková.

 

První místopředseda Fotbalové asociace Zdeněk Zlámal, otec stejnojmenného brankáře Liberce, Slavie, Olomouce, Bohemians a v současné době tureckého Alanyasporu, kandiduje za Nezávislé. Zlámal je také významným podnikatelem.

 

Volební obvod 79 - Hodonín

Bookmakeři za největšího favorita voleb považují sociálnědemokratického senátora Zdeňka Škromacha, který obhajuje mandát v Hodoníně. Vypsali na něj kurz 1.15. Největšího soupeře by pro něj měl představovat popularizátor jízdy na vysokém kole Josef Zimovčák (kandiduje za hnutí ANO). Na kterého ale bookmakeři z Fortuny vypsali kurz 8.

 

O mandát usilují ještě například starostka Ratíškovic Anna Hubáčková (KDU-ČSL), starostka Vacenovic Jana Bačíková (ODS) nebo hodonínský zastupitel Ján Lahvička z KSČM.
 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

TO JE GÓL: Po Dominice Myslivcové chce kandidovat i pornohorečeka Lady Dee. Vybrala si KDU-ČSL!

TO JE PECKA: Bude Dwayne Johnson nový americký prezident? Trump se může začít bát!

vbo TN.cz
Reklama