FOTO krysí král

Zvláštní nález: Na stromě viselo šest veverek se svázánými ocasy!

Veverka
Zdroj: profimedia.cz
Téma:

Poměrně bizarní pohled se naskytl lidem z Nebrasky. V pondělí tam totiž objevili šest veverčích mláďat, která měla svázané ocasy k sobě a visela bezmocně na stromě. Na první pohled se může zdát, že se jedná o práci nějakého tyrana zvířat, ve skutečnosti jde ale o popsaný přírodní fenomén, kterému se přezdívá "krysí král".

V pondělí vyjížděli ochránci zvířat z města Elkhorn v Nebrasce k poměrně netradičnímu případu. Lidé totiž objevili šest veverek, které k sobě byly svázány ocasy. Na místo vyrazila Laura Stastny, která je v rozvazování veverek již zkušená. K podobným případům prý vyjíždí zhruba jednou za dva roky.

 

Ačkoliv to vypadá na práci člověka, ve skutečnosti se jedná o fenomén, kterého si lidé začali všímat už během 16. století. Fenomén se označuje jako "krysí král". První případy se týkaly krys svázaných k sobě, v některých případech mohou být krys i desítky.

 

Zatím není přesně jasné, jak k takové věci dochází. Podle jedné teorie se tak děje obvykle v uzavřeném prostoru, kdy se krysy tlačí jedna přes druhou do chvíle, kdy se jim natolik zamotají ocasy, že už se od sebe nemůžou pohnout. Jiná teorie hovoří o tom, že by mohlo jít o obranné postavení.

 

 

V tomto konkrétním případě je ale na vině lepkavá smůla. Mláďata se k sobě přilepila v hnízdě, následně se při pokusu o pohyb zapletla do sebe a už nebyla schopná se odtrhnout.

 

Laura Stastny je odvezla do nebraského rehabilitačního centra pro divoká zvířata. Tam jim nejdříve podala velmi slabé léky, přikryla je ručníkem a následně odstříhala slepenou kožešinu. Potom jim fyzicky rozpletla ocasy. Veverky jsou v pořádku a zatím se zotavují v centru, než budou vypuštěny do přírody.

 

 

Tohoto veverčího krále si mohou lidé prohlédnout na fotografiích, exempláře krysích králů mají vystavená některá muzea.

klma TN.cz