Unikající stádo

Bizoni na jihu Čech jsou pořád na útěku. Veterina povolila odstřel

Téma:

Desítka bizonů z farmy u Českého Rudolce na jihu Čech je stále na útěku. Z ohrady uteklo stádo už v polovině dubna. Šance, že se bizony po takové době podaří chytit, se prý snižuje. Veterinární správa proto povolila jejich odstřel.

Posledních deset bizonů, které se stále nepodařilo odchytit, se má pohybovat až v okolí Jihlavy, tedy nějakých 40 kilometrů od farmy.

 

Za poslední tři týdny se podařilo chytit pouze dva kusy. Veterinární správa v tuto chvíli už považuje bizony za zdivočelé a povolila jejich odstřel. Ten mohou provádět myslivci. To se ale nelíbí majiteli bizonů, cena jednoho kusu se totiž pohybuje okolo 30 000 korun.

 

Případem se zabývali policisté, podle kterých majitel spáchal přestupek na úseku týrání zvířat. Momentálně se tak útěkem zabývá městský úřad v Dačicích, který může chovateli uložit až padesátitisícovou pokutu.

 

 

Bizoni utekli z výběhu poté, co je vyplašily stavební stroje. Většinu stáda se podařilo během několika dnů odchytit. Nebezpečného býka museli pracovníci farmy zastřelit. Bizoni vážící až 600 kilo se prý pohybují hlavně v lesích. Rozhodně byste se je neměli pokoušet sami odchytit.

 

"Rozhodně se k nim nepřibližovat, nezahánět je nikam," radí zootechnička Nela Nováková. Opatrní by měli být také řidiči, srážka s více než půl tunovým zvířetem může mít fatální následky.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
vbo, Vladimír Hoť TN.cz