Tvrdá kritika

Blatný pod palbou. Babiš mu poslal ostrý dopis kvůli léku na covid-19

Petr Zelený
Petr Zelený, Linda Nguyenová
Aktualizováno 20:20
3.4. 2021 14:15
Téma:

Premiér Andrej Babiš (ANO) poslal ministrovi zdravotnictví Janu Blatnému (za ANO) před pár dny už několikátý "vytýkací" dopis. Předsedovi vlády vadí přísné podmínky pro podávání experimentálního léku na covid-19 bamlanivimabu. Blatný se ale kritice brání.

"Snažíte se opravdu přispět k řešení situace ze všech sil i Vy z funkce ministra zdravotnictví? Očekávám od Vás jasnou a stručnou odpověď hodnou ministra zdravotnictví ČR a lékaře, nikoli další slohové cvičení, co nejde a proč to nejde,“ cituje z dopisu z 29. března Deník N. Jde už o druhý kritický dopis, který premiér svému ministrovi poslal právě kvůli tomuto experimentálnímu léku na covid.

 

Babiš v dopise žádá, aby Blatného resort umožnil nasazení bamlanivimabu v co největší míře. "Pan premiér dobře ví, že minulý týden proběhla, bez ohledu na dopisy, odborná diskuze o indikaci protilátkových léků. Na základě zkušeností lékařů a podle výsledků diskuze jsme upravili kritéria k jejich podání," reagoval ministr zdravotnictví na kritiku v sobotu dopoledne na sociálních sítích. Zároveň zdůraznil, že používání léků je lékařské, nikoli politické téma.

 

 

Babiš přitom podle Lidovek Blatného za podmínky pro podávání nových léků kritizoval už v polovině března. V dopise mu vyčetl, že v době, kdy Česko trpí nedostatkem vakcín, "měl jako ministr zdravotnictví umožnit indikovaným pacientům léčbu s protilátkami v největší možné míře."

 

 

Premiér Blatného kritizuje delší dobu, v uplynulých týdnech se opakovaně spekulovalo o tom, že Babiš chce ministra zdravotnictví vyměnit.

 

Přečtěte si celý dopis Babiše Blatnému:

 

Blatný tento týden ve Snídani s Novou mluvil o znovuotevření kadeřnictví a dalších služeb. Poslechněte si ho:

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz