Očkování proti koronaviru

Blatný: Rezervační systém funguje, za chyby mohou očkovací centra

Zdeněk Drgáč
Zdeněk Drgáč
Aktualizováno 20:25
18.1. 2021 20:02
Téma:

Mnozí senioři starší 80 let cestovali do očkovacích center zbytečně. Přestože dostali termín, na místě jim řekli, že pro ně vakcínu nemají. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) ale rezervační systém funguje správně. Není to jeho chyba, zavinila to daná očkovací místa, řekl v Televizních novinách.

Po komplikacích během spuštění registrací na očkování proti covidu-19 má Česko s vakcinací seniorů nad 80 let další problémy. Mnozí totiž navzdory tomu, že v systému dostali termín, ostrouhali.

 

Některá očkovací místa nemají dostatečné zásoby vakcín, přihlášené seniory na to ale nikdo neupozornil. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) za tuto chybu jeho resort neodpovídá.

 

"Není to problém rezervačního systému, ale vlastních rezervačních míst. Ten systém zpracovává informace z očkovacího místa. Pokud tam udělají chybu, není to chyba rezervačního systému," řekl Blatný televizi Nova.

 

 

"Takže to je opravdu něco, co je potřeba řešit s těmi konkrétními místy. Pokud některá očkovací centra s tím nenakládají tak, jak by měla, je potřeba, aby se v tom zlepšila," pokračoval.

 

Blatný už dřív mluvil o tom, že nejrizikovější skupinu se podaří naočkovat do března. Prý to pořád platí. "Na tom si trvám, protože ta čísla, která jsou k dispozici, se velmi dobře potkávají s tím, kolik bude v Česku k dispozici vakcín v průběhu prvního kvartálu," ubezpečil.

 

Vyskytly se už i případy, kdy seniorům někdo rezervaci na základě jejich PIN kódu změnil nebo zrušil. "Možné je to tak, že se k tomu kódu musel někdo dostat. Vylučuji, že se k němu dostal někdo elektronicky," prohlásil ministr zdravotnictví.

 

 

Expert na kyberbezpečnost přitom už minulý týden řekl TN.cz, že k osobním údajům, jako je rodné číslo nebo právě ověřovací kód, se může kvůli špatnému zabezpeční rezervačního systému dostat kdokoliv s přístupem ke stejné internetové síti (podrobnosti čtěte zde).


"V případě, že s kódem, který odpovídá údajům starší babičky, přijde nějaký mladík, pak věřím, že očkování nedostane," uzavřel Blatný.

K situaci se vyjádřil také poslanec Petr Fiala:


 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz