MILION CHVILEK

Blatný přiznal, že podepsal výzvu k Babišově rezignaci. Původně mlžil

Brabec Martina
Martina Brabec, Zdeněk Drgáč
30.10. 2020 19:40

Jen pár hodin po jmenování nového ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) se v souvisloti s ním objevila první kauza. Blatného jméno totiž novináři našli pod peticí Milionu chvilek. Petice požaduje, aby se Andrej Babiš (ANO) vzdal funkce premiéra. Na dotaz TV Nova nejprve odmítl odpovědět, na večerní tiskové konferenci se k podpisu petice přiznal.

Už na své první tiskové konferenci musel nový ministr Jan Blatný (za ANO) řešit první nepříjemné dotazy. Byl mezi nimi i ten, zda podepsal petici spolku Milion chvilek. Na dotaz, zda může informaci potvrdit či vyvrátit odpověděl stručně. "Hmm, ne."


Později pak pro web Novinky.cz odpověď o něco rozšířil. "Neumím vám k tomu nic říci, prostě neumím. Obecně se k tomu vyjádřím tak, že jste viděli například můj údajný twitterový účet, který také není můj," uvedl Blatný. Na dotaz, zda se tedy za něj podepsal někdo jiný, řekl, že je to možné.

 

Stejnou otázku mu proto na páteční tiskové konferenci položila také redaktorka TV Nova Linda Nguyenová. "Na tu otázku teď odpovídat nebudu a dneska se ještě vyjádřím," řekl Blatný.

 

 


Jan Blatný, lékař z Jinačovic nedaleko Brna, je pod peticí uveden pod číslem 143 223. Souhlasí i jeho email: jblatny@icloud.com. Tento email ministr Blatný uvádí například na stránkách České hematologické společnosti. 

 

Svou odpověď v pátek večer změnil už definitivně. Blatný přiznal, že petici proti Babišovi podepsal. Nabídku stát se ministrem zdravotnictví podle svých slov přijal proto, že možnost pomoc má před čímkoliv jiným přednost.

 


Petice spolku Milion chvilek z roku 2019 požaduje odchod Andreje Babiše z funkce premiéra. "My, níže podepsaní, pokládáme za nepřijatelné, aby 71 let po komunistickém puči a 30 let po sametové revoluci byl premiérem naší země trestně stíhaný člověk, vedený jako agent StB. Nebudeme dělat, že je to normální. Chceme, aby se Andrej Babiš vzdal funkce," uvádí petice.

 

 

Premiér ještě před přiznáním Blatného řekl, že mu jeho podpis pod peticí nevadí. „Do vlády se snažím vždy vybírat odborníky a nevybírám je podle sympatií vůči mně,“ sdělil Babiš redakci idnes.cz. „Teď je důležité, abychom společně zvládli tuhle zdravotnickou krizi, která trápí celou Evropu. A to bez ohledu na politickou příslušnost nebo rozdílné politické názory. Na politikaření v této době skutečně není čas,“ dodal.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz