NEMOCNICE POD TLAKEM

Rozvolňování příští týden v žádném případě nebude, řekl Blatný

Brabec Martina
Martina Brabec
Aktualizováno 13:38
15.1. 2021 11:48
Téma:

Přechod do čtvrtého stupně protiepidemického systému Českou republiku v blízké době nečeká. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) řekl, že ikdyž se čísla nakažených lepší, tak rozvolňování v plánu na příští týden není.

Příští týden podle ministra k žádné zásadní změně v opatřeních určitě nedojde. Důvodem je nápor na nemocnice. "Teď je potřeba vyprázdnit nemocnice," vysvětlil Blatný.

 

V pondělí bude vláda pouze projednávat drobné úpravy týkající se například zakázané sortimentu v obchodech. Podrobně jsme popsali v tomto článku na TN.cz

 

Se startem systému objednávání k očkování byl ministr spokojen. "Probíhá velmi úspěšně," řekl Blatný. Nápor na systém přirovnal k objednávkám vstupenek na koncert kapely Rammstein. Systém podle ministra rozeslal 300 tisíc sms zpráv.

 

Registrováno je již přes 78 tisíc lidí, uvedl ministr. Termín si zvládly objednat tři tisíce z nich. "Udělali jsme to nejlépe a nejrychleji, jak jsme uměli," dodal.

 

Ministerstvo nyní zvažuje, že by změnilo další vlnu registrace. "Od 1. února uvažujeme o tom, že bude nějaké omezení," řekl Blatný. Mladí a zdraví lidé se podle ministra stejně dostanou na řadu až za několik měsíců. Je tak zbytečné, aby se objednávali hned 1. února.

 

 

Podle původního plánu se v únoru měla uvolnit registrace pro všechny zbylé zájemce. Ministerstvo nyní zvažuje, že by se mohli registrovat jen občané z preferované skupiny 1B. V ní je přes 3,7 milionu lidí, jde například o učitele či policisty.

 

Dlouho očekávaný centrální registrační systém se spustil v pátek v osm hodin. Na očkování se mohli hlásit pouze senioři starší 80 let. Start rezervací ovšem i tak provázely výpadky a další technické problémy. Kapacita se vyčerpala po hodině a půl. Česku totiž podle rezervačního webu došly zásoby vakcín proti covidu-19, další budou za několik dní. 

 

Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) měl systém potíže, ale nezhroutil se. "Systém nezkolaboval, ale byl přetížen," řekl premiér.

 

Podívejte se, jaké potíže byly při registraci seniorů do systému:

TN.cz