Svátky v Americe

Bláznivé velikonoční zvyky v USA: Sjezd na tříkolce i Trump a zajíc

Téma:

Velikonoční pondělí si užili i obyvatelé Spojených států. Na koledu se tam nechodí, děti sbírají jen sladkosti a vajíčka, které jim rodiče schovají na zahradě. Ve městech se ale pořádají originální velikonoční průvody. V San Francisku třeba sjíždějí stovky nadšenců z kopce na tříkolkách.

Mezi diváky velikonočního průvodu v americké Filadelfii pobíhaly desítky velikonočních zajíčků. "Jezdím sem každý rok, protože se rád koukám na všechny ty kostýmy. Rád se setkávám s lidmi a dělám pro ně Veselé Velikonoce. Navíc je tu v okolních ulicích spoustu barů," pochvaloval si "zajíc".

 

Akci oceňují hlavně děti. Pro ty je připravená soutěž o nejlepší jarní obleček. "Máte šanci tu vidět, jak se celé rodiny společně převlékají do kostýmu. Je to velice rozmanitá skupina lidí. Jsme tu společně, respektujeme se a velice se bavíme," uvedl starosta města Jim Kenney.

 

Průvod plný kuřátek a velikonočních zajíčků mají i v San Francisku. Kostýmy tu jsou snad ještě propracovanější. Kromě králičích uší se na hlavách objevují třeba i klobouky ozdobené květinami, ptáčky či barevnými vajíčky.

 

Průvodem ale zábava v San Francisku nekončí. Koná se tu totiž ještě jedna akce - velikonoční sjezd z kopce na tříkolce. I tady mají masky. Křivolakými uličkami města se tak řítí třeba rytíř, ragbista nebo pirát.

 

 

"Sešli se tu lidé z celé země i z jiných částí světa. Je to jedna z nejšílenějších zábavných událostí, které můžete v San Francisku zažít," popsala jedna z organizátorek. Sjezd na tříkolkách pořádají nadšenci už od roku 2000. K původní hrstce velikonočních závodníků se postupně připojily desítky dalších.

 

Velikonoce oslavil tradičně i šéf Bílého domu. Z balkónu, na kterém nemohl kromě prezidentovy manželky chybět ani velikonoční zajíc, popřál Donald Trump všem hezké svátky. Před sídlem se každoročně na svátky shromáždí tisíce rodin s dětmi a do her se letos zapojil dokonce i sám prezident.

Jana Gerleová/epa TN.cz