Polsko a Slovensko

Blesky v Tatrách zabily 5 lidí! Tlaková vlna smetla Čecha 200 metrů do údolí

Eva Pavelková
Eva Pavelková
Aktualizováno 20:08
22.8. 2019 15:24
Téma:

Západní Tatry zasáhla ve čtvrtek odpoledne silná bouřka, která má na svědomí životy pěti lidí. Čtyři turisté včetně 13letého chlapce a 10leté dívky zemřeli na polské straně, další na slovenské. Tím byl podle záchranářů Čech. Další lidé jsou zranění.

Na slovenské straně Tater udeřil blesk do skupiny turistů na vrcholu hory Baníkov. Jednoho z nich zabil, další dva lidé jsou zranění. Podle záchranářů je obětí zřejmě Čech, o pomoc totiž volala Češka, která utrpěla poranění nohy.

 

"Její kolega byl tlakovou vlnou odhozen do Baníkovského kotle. K němu byl vysazen lékař vrtulníkové záchranné zdravotní služby, který už turistovi bohužel nedokázal pomoci," popsali horští záchranáři. Muž spadl do hloubky sta metrů.

 

Podle letecké záchranné služby ATE padal muž strmým terénem přibližně 200 metrů.

 

Blesk udeřil také na polské straně Tater, konkrétně na vrcholu horského masivu Giewont, kde stojí kovový kříž. Podle informací Malopolského vojvodství zemřeli čtyři lidé včetně 10leté dívky a 13letého chlapce, kterého se svědci pokusili resuscitovat, ale marně. Více než dvacet dalších lidí se zranilo. Píše o tom Tygodnik Podhalański.

 

 

Svědci popsali hlasitou ránu, kterou úder blesku vyvolal. "Vyrazili jsme se ženou do Giewontu, byli jsme asi napůl cesty, když jsme uslyšeli hrom. Někdo tvrdil, že je to letadlo, ale ukázalo se, že přichází bouře. Hřmělo ze všech stran," popsal turista pro televizi TVN24.

 

Dopoledne svítilo v Tatrách sluníčko, a tak se na túru vydaly stovky lidí. Předpověď očekávala bouřky, což se také vyplnilo. Na hřebenech hor udeřily bouře ve čtvrtek kolem poledne. Kromě kovových křížů na vrcholcích jsou v takovém počasí nebezpečné i řetězy, které lemují stezky.

Související témata:
TN.cz