Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Pohřeb herce

Zindulku vyprovodil aplaus plného sálu. Přišly velké herecké hvězdy

Rodina a přátelé se ve strašnickém krematoriu naposledy loučí s hercem Stanislavem Zindulkou. Na obřad dorazily herecké hvězdy včetně Libuše Šafránkové a Josefa Abrháma, Dagmar Havlové, Jiřiny Bohdalové nebo Petra Nárožného.

Poslední rozloučení s oblíbeným hercem by mělo začít v 11 hodin ve Velké obřadní síni v krematoriu v pražských Strašnicích. Kromě rodiny a dalších blízkých přátel dorazily desítky Zindulkových hereckých kolegů.

 

Na kamaráda a kolegu přišla mimo jiné zavzpomínat herečka Libuše Šafránková s manželem Josefem Abrhámem. V lavicích obřadní síně sedí také Petr Kostka, Karel Heřmánek či Eliška Balzerová. Většina lidí musela zůstat stát, protože se do lavic nevešli.

 

Obřad začal krátce po 11. hodině. Desítky smutečních hostů čekaly v řadě, aby mohly položit květinu k Zindulkově rakvi. Poté, co se usadili nebo poostoupili dozadu, do síně postranním vchodem vešli další Zindulkovi kolegové Dagmar Havlová, Petr Nárožný nebo Jiřina Bohdalová, následováni rodinou.

 

GALERIE: Rozloučení se Stanislavem Zindulkou

1
/
16
Zdroj: TN.cz
Rodina, přátelé a kolegové se loučí se Stanislavem Zindulkou

 

Nad rakví nejdříve promluvil rodinný přítel a Zindulkův žák. Zavzpomínal na něj jako na skvělého učitele a vynikajícího herce. Poté se na obrazovce promítaly Zindulkovy snímky z různých rolí. O svém kamarádovi hovořil také Nárožný, který se nejprve uklonil směrem k černé rakvi. Ta leží na katafalku a je poseta bílými květinami.

 

"Před šesti lety jsi mi řekl, že máš vážnou chorobu, ale také skvělou rodinu a profesora, který ti potvrdil, že můžeš žít dobrým hereckým životem. To bylo poprvé a naposledy, kdy jsme o tvé nemoci mluvili. Až o posledních Vánocích jsi mi řekl: 'Péťo, je to špatný, ale teď už opravdu. Pan profesor mi dal pět let a vidíš, měl jsem jich šest," popsal Nárožný.

 

 

Jeho řeč rozplakala téměř celý sál včetně hereckých kolegů. Poté se na obrazovce znovu promítaly Zindulkovy fotky a slova se ujal poslední řečník - žena, která citovala úryvky divadelních her. Po ní promluvil z obrazovky samotný Zindulka, ať už v úryvcích ze seriálů nebo z četných rozhovorů.

 

Jakmile při závěrečné písni začala Zindulkova rakev zajíždět, smuteční hosté povstali a vyprovodili herce na poslední cestu potleskem. Aplaus trval několik minut, následovaly kondolence rodině.

 

Přečtěte si, jak na Stanislava Zindulku vzpomíná Dagmar Havlová: 

 

Zindulka zemřel 14. března ve věku 86 let, poslední týdny bojoval se zápalem plic. Ztvárnil mnoho televizních, divadelních a filmových rolí. Nejvíce ho proslavil seriál Vlak dětství a naděje, za vedlejší roli ve filmu Babí léto získal Českého lva.

 

Za svůj nejvýznamnější divadelní počin považoval Zindulka to, že se v 57 letech vydal z bezpečí brněnského angažmá do určité nejistoty v Praze. Na otázky, proč do metropole odešel tak pozdě, odpovídal, že se necítil do té doby dost zralý.

 

 

Obrat podle něho způsobila role "srágorky" vedle Heleny Růžičkové v Kachyňově seriálu Vlak dětství a naděje z roku 1985. Nejdříve nastoupil do Městských divadel pražských a pak přešel do Divadla Ká, které posléze zaniklo. Zakotvil v Činoherním klubu. Role Maxe Silvermana ve hře Herba Gardnera Sbohem je považována za to nejlepší, co v Praze v divadle udělal.

 

Zindulka se narodil 5. května 1932 v podkrkonošské Jilemnici. Objevil se v mnoha filmech, vedle oceňovaného Babího léta například ve snímcích Konec básníků v Čechách, Učitel tance, Báječná léta pod psa nebo Odcházení. Naposledy hrál ve filmu Narušitel režiséra Davida Baldy, který byl do kin uveden letos v lednu.


Podívejte se na reportáž TV Nova o Zindulkově úmrtí:

epa tn.cz / ČTK