Pohřeb Vlasty Chramostové

Čestnou stráž za Chramostovou drželi Polívka, Donutil či Bohdalová

Eva Pavelková
Eva Pavelková, Vítězslav Boch
Aktualizováno 14.10. 2019 20:06

Zaplněné Národní divadlo v pondělí dopoledne naposledy zatleskalo zesnulé herečce Vlastě Chramostové. Při smutečním obřadu se u její rakve střídali herečtí kolegové. Čestnou stráž drželi třeba Bolek Polívka, Miroslav Donutil, Jiřina Bohdalová či Alois Švehlík.

Brány divadla se otevřely půl hodiny před smutečním obřadem. Návštěvníci mohli na forbínu jeviště pokládat květiny. Sál se zcela zaplnil. Obřad začal v 11 hodin nahrávkou vystoupení Vlasty Chramostové ve hře Cyrano z Bergeracu.

 

U rakve se střídaly čestné stráže složené jednak ze současných herců činohry Národního divadla, například Jany Bouškové, Vladislava Beneše, Ondřeje Pavelky, Filipa Rajmonta či Saši Rašilova, a pak také z dalších hereckých kolegů Chramostové, například Bolka Polívky, Miroslava Donutila či Jiřiny Bohdalové.

 

Ředitel Národního divadla Jan Burian připomněl významné role zesnulé herečky jednak v Divadle na Vinohradech a v Divadle za Branou, na filmovém plátně a po roce 1990 také na prknech Zlaté kapličky.

 

Za herce přednesl projev David Prachař. "Vlasta Chramostová by měla radost, že je vyprodáno, že jsou všechna místa obsazená," řekl Prachař. Projev zakončil monologem z Cyrana a zvoláním Vivat Vlasta!

 

On-line reportáž

Poslední rozloučení s Vlastou Chramostovou

12:05

"Byla to velká umělkyně, velmi statečná žena, která měla velké srdce," vzpomíná Karel Schwarzenberg s tím, že kvůli zdravotním problémům se s Chramostovou dlouho neviděl.

12:02

"Bylo to důstojné, bylo to smutné. Všichni jsme smrtelní. Jsem přesvědčen, že na paní Chramostovou si bude většina národa pamatovat," řekl senátor Jiří Drahoš.

12:00

Pohřební vůz přesně ve 12 hodin od divadla odjel pryč.

 

Za signatáře Charty 77 přišla poděkovat Chramostové Dana Němcová. "Měla jsi odvahu být sama sebou a sílu vzdoru proti lži," vzpomínala na zesnulou herečku i jejího manžela Stanislava Milotu, který zemřel letos v únoru. Na herečku vzpomínal také dramaturg a pedagog Jan Hančil, který je rektorem Akademie múzických umění.

 

Rozloučení prolínaly ukázky z vystoupení Chramostové a fotografie z představení, ve kterých účinkovala. Na závěr zazněla sálem Národního divadla státní hymna a za potlesku stojících diváků se za herečkou naposledy zavřela opona.

 

 

 

Vlasta Chramostová zemřela ve věku 92 let v neděli 6. října. Hrála zhruba na desítce divadelních scén, po podpisu Charty 77 ale nesměla vystupovat na veřejnosti. Angažovala se v disentu a samizdatu, provozovala bytové divadlo. Po převratu se vrátila na jeviště a do roku 2011 hrála v Národním divadle.

 

"Její jméno se stalo symbolem statečnosti, pevných zásad a morálních postojů," uvedlo na svých stránkách Národní divadlo. Chramostová odešla z tohoto světa jen zhruba sedm měsíců po svém manželovi, kameramanovi Stanislavu Milotovi.


GALERIE: Lidé se loučí s Vlastou Chramostovou

1
/
24
Zdroj: TN.cz
Lidé se loučí s Vlastou Chramostovou - 1


Pietní místo vzniklo na piazzettě u Národního divadla. Podívejte se na reportáž:

TN.cz