Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

pozoruhodný úplněk

Na obloze zářil červí měsíc! Poslední letošní superúplněk

V noci ze středy na čtvrtek se milovníkům astronomie naskytla další skvělá podívaná. Na obloze se objevil tzv. červí rovnodenní superúplněk, který je třetím a posledním superúplňkem tohoto roku. Čím je tento úplněk zajímavý?

Máme za sebou teprve necelé tři měsíce tohoto roku, noc ze středy na čtvrtek ale přinesla už třetí a poslední z letošních superúplňků. Přestože je březnový úplněk z těch tří nejmenší, na zajímavosti mu to nijak neubírá.

 

Po lednovém krvavém vlčím superúplňku a únorovém sněžném superúplňku nastal tzv. červí rovnodenní superúplněk. Jeho konečná fáze nad naším územím nastala ve 2:42.

 

O superúplňku mluvíme ve chvíli, kdy se Měsíc na své oběžné dráze nachází nejblíž Zemi, a proto se zdá, že je větší než obvykle. Jeho vliv na planetu i na chování lidí je tak mnohem významnější. Březnový superúplněk ale nedosáhl takové síly jako ten únorový - sněžný Měsíc byl největším a nejjasnějším úplňkem do roku 2026.

 

Jak vypadá úplněk u vás? Pošlete nám fotky a videa na e-mail zpravy@nova.cz. Děkujeme!

 

Zatímco superúplněk je poměrně běžným vesmírným jevem, o rovnodenním úplňku to samé říct nemůžeme. Překrytí obou událostí - úplňku a jarní rovnodennosti - je mnohem vzácnější, podle magazínu Forbes se to děje jen jednou za 19 let.


GALERIE: Červí úplněk

1
/
10
Zdroj: Tomáš Dráb
Superúplněk v Praze


 

Při jarní rovnodennosti jsou den a noc stejně dlouhé, takže zatímco na západě vidíme Slunce, na opačné, východní, straně oblohy září Měsíc. Letošní jarní rovnodennost nastal ve středu zhruba hodinu před půlnocí.

 

 

Březnový úplněk získal přívlastek "červí" jako obvykle od domorodých indiánů. Ti ho takto pojmenovali kvůli žížalám, které se začínají ke konci března rojit v půdě. Zajímavým faktem je, že svůj název musel získal od domorodců z jihu, protože severní kmeny žížaly nikdy neviděly - v oblastech, kde žily, se žádné žížaly původně nevyskytovaly. Kolonisté je tam dovezli až později.

 

Březnový úplněk je ve znamení vah. Podle astrologů budou mít lidé ve čtvrtek citlivé ledviny, močový měchýř, močovod, žíly, ale také kůži, slinivku, insulin a glukagon. Měli by se proto snažit ten den o ně pečovat a nezatěžovat je.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Nový hit mezi dietami: Sledujte Měsíc a hubněte s vlkodlačí dietou tři kila za den
Využijte úplněk ve svůj prospěch: Jak se nenachytat v lásce a co udělat pro krásu?

sei TN.cz