Eurovolby

Blíží se další důležité volby! Hraje se o hodně a Češi to ignorují

Volby
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto

Ve volbách do Evropského parlamentu jde o hodně. Voliči napříč celou unií v nich rozhodnou, jakou podobu by do budoucna měla EU mít. Na to, o jak významné volby se jedná, byla před pěti lety účast v Česku přímo tragická – volit nepřišla ani pětina oprávněných voličů.

Evropský parlament je jedinou institucí, jejíž složení mohou voliči přímo určit ve volbách. Po těch květnových bude ve Štrasburku a v Bruselu zasedat 705 europoslanců, 21 z nich bude z České republiky. Výsledek voleb ovlivní také to, kdo se postaví do čela Evropské komise.

 

Význam a pravomoci Evropského parlamentu postupně rostou a v některých otázkách už má stejný význam jako rada složená ze zástupců členských států. Evropský parlament má tak silné slovo třeba v otázce bezpečnosti, zahraničního obchodu, životního prostředí nebo zemědělské politiky. Platí, že aby se návrh stal nařízením nebo směrnicí, musí parlament i rada schválit totožný text.

 

V dalších otázkách má Evropský parlament vyhrazené právo na konzultace, nebo u některých legislativních oblastí je nutný jeho souhlas. Parlament má také právo předkládat návrhy, respektive vyzvat Evropskou komisi, aby přišla s konkrétním návrhem.

 

Velké pravomoci má parlament také k Evropské komisi. Všichni kandidáti na komisaře musí projít slyšením v Parlamentu. Ten navíc rozhoduje o tom, kdo stane v čele komise. Budoucího předsedu komise také určí volby, protože Evropský parlament deklaroval, že podpoří jen toho kandidáta, který v této roli vystupoval už před volbami. Parlament také může iniciovat vyslovení nedůvěry Komisi. Europoslanci mohou členy komise interpelovat.

 

 

Co do síly není Česko mezi členskými zeměmi rozhodně malým státem. Po odchodu Velké Británie bude mít jen sedm zemí více europoslanců než Češi. Stejně silnou reprezentaci budou mít třeba Řekové, Belgičané nebo Švédové.

 

V končícím volebním období se českým europoslancům dařilo prosadit se ve strukturách Evropského parlamentu. Pavel Telička (zvolen za ANO, s hnutím se rozešel), je místopředsedou celého parlamentu. Pavel Svoboda (KDU-ČSL) vede významný Výbor pro právní záležitosti, Petr Ježek (taktéž se rozešel s hnutím ANO) je předsedou Zvláštního výboru pro finanční zločiny, vyhýbání se daňovým povinnostem a daňové úniky.

 

 

Dita Charanzová (ANO), Martina Dlabajová (ANO), Jaromír Kohlíček (KSČM), Luděk Niedermayer (TOP 09), Pavel Poc (ČSSD), Jaromír Štětina (zvolen za TOP 09) a Jan Zahradil (ODS) jsou pak místopředsedy výborů a podvýborů.

 

Volby určí, jakým směrem se Unie bude příštích pět let ubírat. Jestli převládne středopravý proud reprezentovaný Evropskou lidovou stranou, posílí levice reprezentovaná socialisty, nebo krajní pravice, jejíž posílení avizují zatím průzkumy. Europoslance budou Evropané vybírat od 23. do 26. května, Češi pak v pátek 24. a v sobotu 25. května.

vbo TN.cz