přehled svátků

Blíží se hned dva státní svátky, budou mít obchody otevřeno?

Otevírací doba o svátcích
Zdroj: Getty Images
Téma:

Česko si v pátek připomene slovanské věrozvěsty Cyrila a Metoděje, o den později pak upálení mistra Jana Husa. V souvislosti se státními svátky mnoho lidí tápe, zda si v klidu nakoupí. Tyto dva dny se počítají mezi svátky, kdy mají obchody otevřeno.

Už od roku 2016 platí v Česku zákon, podle kterého musí mít obchody s prodejnami nad 200 metrů čtverečních během vybraných státních svátků zavřeno.

 

Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje, který připadá na 5. července, patří mezi státní svátky, v rámci kterých mohou mít obchody otevřeno. Některé obchody mohou mít zavřeno, nejedná se ale o zákonnou povinnost.

 

Hned v sobotu si připomene další významnou událost, na 6. července připadá Den upálení mistra Jana Husa. I během tohoto svátku mohou mít obchody otevřeno, omezení tak představuje jen víkendový provoz.

 

 

Nejbližší státní svátek, kdy budou mít obchody zavřeno, je až Den české státnosti. Zákon o provozní době se nicméně nevztahuje na celá obchodní centra, ty tak i v případě zákazu mohou otevřít své galerie a menší obchůdky.

 

 


 

klma TN.cz