astronomický úkaz

Neuvěřitelná podívaná: Krvavý superměsíc ozářil noční nebe

Krvavý modrý superměsíc
Zdroj: Profimedia
Téma:

Měsíc ve středu nabídl neuvěřitelnou podívanou, spojily se hned tři různé úkazy. Na obloze se objevil "krvavý modrý superměsíc", což znamená, že během druhého lednového úplňku došlo k úplnému zatmění.

Lednový úplněk byl velmi zajímavý hned ze tří důvodů. Byl to třetí ze série superměsíců, kdy se Měsíc dostává na své oběžné dráze nejblíže Zemi. Podle NASA se tak mohl zdát až o 14 % jasnější. Ze série superměsíců byl ale tento úplněk nejvzdálenější.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podívejte se na zatmění měsíce na Aljašce:

 

Jednalo se také o druhý úplněk v jednom měsíci, který je obecně známý jako "modrý Měsíc". Toto pojmenování samozřejmě s barvou vůbec nesouvisí. Jedná se navíc o nesprávný výklad amatérského astronoma Jamese Hugha Pruetta z roku 1946, původně se termín "modrý úplněk" používal pro označení třetího úplňku v jednom ročním období.

 

Podívejte se na záznam úplného zatmění měsíce: 

 

Aby toho nebylo málo, modrý super měsíc prošel zemským stínem a pozorovatelům na správných místech se tak naskytla příležitost vidět úplné zatmění Měsíce. V té chvíli se zdálo, že má narudlou barvu, což se označuje jako "krvavý Měsíc". Své zabarvení získává Měsíc díky světlu Slunce, které se láme o zemskou atmosféru do stínu Země.

 

GALERIE: Krvavý superměsíc nad Prahou

1
/
4
Zdroj: TN.cz/Jakub Deml
Krvavý superměsíc

 

Bohužel na našem území jsme se dočkali jen "modrého" Měsíce, zatmění se objevilo ve chvíli, kdy u nás naše přírodní družice zapadla, úplněk navíc připadl až na 14:27 SEČ. Nejblíže Zemi se navíc dostal už v úterý. I přesto si lidé nemuseli zoufat, jelikož tuto událost přenášela celá řada portálu.


Sledovali jste východ modrého Měsíce? Své fotografie a záběry můžete posílat na zpravy@nova.cz nebo na profil TN.cz na Facebooku. Nejzajímavější zveřejníme v galerii.

 

Přímý přenos z úplného zatmění Měsíce přinesla například NASA nebo portál Virtualtelescope.eu.

 

Česká republika se dočká mimořádného úplného zatmění Měsíce v noci na 28. července. Podstatná část nejočekávanějšího měsíčního zatmění u nás připadá na pátek. U nás je to úplné zatmění Měsíce po dlouhých třech letech.

 

 

Česká astronomická společnost navíc vyzdvihuje, že jde o "středové" zatmění Měsíce, který prochází geometrickým středem zemského stínu. Poslední "středové" zatmění jsme mohli pozorovat v roce 2011, dalšího se dočkáme až v roce 2029.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Lunární fáze: Jak na nás působí a co kdy rozhodně (ne)dělat
Nový hit mezi dietami: Sledujte Měsíc a hubněte s vlkodlačí dietou tři kila za den

 

klma TN.cz