Protest proti Chvaleticím

Blokáda elekrárny skončila. "I Krtek byl ekoaktivista," zaznělo

Téma:

Demonstrace před elektrárnou ve Chvaleticích v neděli v poledne skončila. Ekologičtí aktivisté blokovali vjezdy do areálu od pátečního odpoledne. Protestovali proti prodloužení fungování elektrárny a proti výjimce z limitů emisí, kterou jí udělil Pardubický kraj.

Po necelých 48 hodinách skončila blokáda vjezdů do uhelné elektrárny Chvaletice, demonstranti si začali krátce před polednem balit věci. "Protesty považujeme za úspěch. Je znát, že hnutí za klimatickou spravedlnost také u nás roste," uvedlo sdružení Limity jsme my na facebooku.

 

V noci na neděli elektrárnu ozářily nápisy v rámci "umělecké intervence". Na chladicí věže aktivisté promítali hesla jako "Stop uhlí", "Pod elektrárnou je největší tma" nebo "Po nás potopa". Připomněli také evropské limity na emise oxidu dusíku a rtuti, z níž dostala elektrárna výjimku.

 

Demonstranti strávili před elektrárnou dvě noci. Zřídili si provizorní letní kino, kde promítali třeba i pohádky s Krtečkem. "Nocležníci na blokádě elektrárny Chvaletice právě koukají na legendární díl Krtečka ve městě. I Krteček byl ekoaktivista," napsal na twitteru filmař Vladimír Turner.

 

 

V sobotu aktivisté rozdávali zaměstnancům elektrárny letáky a nabádali je, aby si našli jinou práci a přešli na bezuhlíkovou ekonomiku. Zhruba dvacet demonstrantů pak přijelo do Pardubic před krajský úřad protestovat proti výjimce udělené elektrárně z limitů emisí.

 

Protestujícím, z nichž část tvoří účastníci Klimakempu, probíhajícího v nedalekých Veltrubech, vadí také prodloužení provozu elektrárny. Ta podle nich patří k největším znečišťovatelům ovzduší v Pardubickém kraji. Elektrárna fungovala v době protestu bez omezení.

epa TN.cz