Výrobce letadel

Boeing opět v problémech! Letadla typu 737 NG na sobě mají praskliny

Jan Pánik
Jan Pánik
Aktualizováno 28.9. 2019 20:40
Téma:

Americký výrobce letadel Boeing má další problém. Poté, co firma musela stáhnout z provozu typ 737 MAX, objevily se u několika strojů 737 NG únavové praskliny na připojení trupu a křídel. Informaci přinesla rozhlasová stanice KOMO, zprávu potvrdil také americký úřad pro letectví i samotná firma.

Zatím však není jasné, kolika strojů 737 NG se problém týká. Praskliny se nejprve povedlo odhalit u jednoho z velmi vytížených letadel, následně se objevily také u dalších. 

 

Problém potvrdil výrobce rozhlasové stanici KOMO z amerického Seattlu. O zjištění už firma informovala také letecké společnosti, které stroje tohoto typu využívají, i americký úřad pro letectví FAA.

 

"Budeme vyžadovat, aby provozovatelé některých letadel typu 737 NG provedli inspekci kvůli strukturálním prasklinám. Letecký úřad dá provozovatelům pokyn, aby provedli zvláštní inspekce, provedli případně opravy a okamžitě nám nahlásili případá zjištění," potvrdil rádiu letecký úřad.

 

 

Podle rozhlasové stanice zatím není jasné, jaké další kroky úřady podniknou. Může jít o kontrolu vybraných letadel, ale také všech generací tohoto typu stroje. Ve hře je i jejich úplné uzemnění. Třetí generace letadel Boeing 737 NG zahrnuje verze 737-600, 737-700, 737-800 a 737-900. Nikdo však zatím nepotvrdil, jakých se problém týká. Ve své flotile je přitom mají i letecké společnost Smartwings a České aerolinie (ČSA).

 

V současné době však praskliny nepředstavují žádné nebezpečí. Pokud by se ale lomy zvětšovaly, selhání na letadle v takovém místě by mohlo vést ke katastrofě. 

 

Podívejte se na problémy letadel Boeing 737 MAX v reportáži TV Nova:

TN.cz