tragické nehody

Boeing vyplatí rodinám obětí nehod 737 MAX milionové odškodné

Hana Mikulková
Hana Mikulková
Aktualizováno 24.9. 2019 13:24
Téma:

Americká společnost Boeing vyplatí odškodné rodinám 346 obětí, které zemřely při tragických nehodách letadel typu 737 MAX v Etiopii a Indonésii. Každá rodina dostane částku 144 500 dolarů (3,4 milionu korun). Částka bude vyplacená z fondu finanční pomoci firmy Boeing.

Fond byl založený letos v červu. Dohlíží na něj právníci z Washingtonu - Ken Feinberg a Camille S. Birosová, kteří očekávají okamžité přijímání žádostí od pozůstalých. Lidé, kteří si o odškodné zažádají, se zároveň nebudou muset vzdát práva na zažalování společnosti Boeing. O peníze mohou žádat do konce listopadu.

 

Ve fondu je celkem 50 milionů dolarů (1,1 miliardy korun). Firma prohlásila, že plánuje vyhradit dalších 50 milionů dolarů na podporu vzdělávání a hospodářství v obou zemích, kde k nehodám došlo.

 

 

Tragická nehoda v Etiopii se stala 10. března. Na palubě zahynulo 157 lidí. O pět měsíců dříve spadlo letadlo stejného typu v Indonésii, při nehodě zemřelo 189 lidí. Podle vyšetřování za obě nehody může systém, který se nesprávně aktivoval a pilotům znemožnil nabrat správnou výšku.

 

Po havárii obou letadel zakázaly letecké úřady provoz Boeingů 737 MAX 8 a 9. Kvůli tomu však mají problémy nejen dopravci, ale i cestovní kanceláře. Boeing věří, že již brzy získá opětovné povolení a znovu zařadí tento typ do provozu. Najímá stovky pracovníků, kteří mu pomůžou připravit k letu stovky strojů, které má uskladněné u své továrny. Více najdete zde.

TN.cz