EASA

Boeingy 737 Max se do vzduchu vrátí nejspíš na začátku příštího roku

Odstavené Boeingy 737 MAX na parkovišti
Zdroj: Profimedia
Petr Zelený
Petr Zelený
Aktualizováno 19:03
4.11. 2019 18:47
Téma:

Evropská agentura pro bezpečnost v letectví (EASA) v pondělí ústy svého ředitele oznámila, že boeingy 737 Max, které už řadu měsíců stojí v hangárech, se do ostrého provozu vrátí s největší pravděpodobností na začátku roku 2020.

EASA odhaduje, že povolení k návratu problémových boeingů vydá v lednu, v jednotlivých zemích se ovšem "Maxy" mohou na oblohu vrátit se zpožděním.

 

Výkonný ředitel agentury Patrick Ky odhaduje, že vydání potřebných povolení může v jednotlivých evropských zemích zabrat až dva měsíce, proto EASA mluví o prvním čtvrtletí roku 2020, uvádí Reuters.

 

"Pokud budou nároky na trénování posádek a koordinaci mezi jednotlivými státy EU, aby všichni dělali to samé ve stejnou chvíli, tak to nějaký čas zabere," zamyslel se Ky. EASA ještě provede sérii vlastních zkoušek, aby otestovala, zda se letouny mohou vrátit na oblohu.

 

Boeingy 737 Max přišly o povolení létat letos na jaře poté, co se stroj tohoto typu zřítil v Etiopii. Zahynulo všech 157 lidí na palubě. Už loni v říjnu spadl let indonéských aerolinek, bilance byla podobně tragická. Posléze se ukázalo, že na nehodách se minimálně částečně podílela vada softwaru letadla.

 

Připomeňte si kauzu v dubnové reportáži:

 

TN.cz