Letectví

Boeingy 737 Max se vrátí do vzduchu. Musí ale splnit několik podmínek

Téma:

Boeing 737 MAX může opět vzlétnout. Americký úřad pro letectví ve středu povolil obnovení jeho provozu. Podmínkou jsou úpravy letadel i nové školení pilotů. Letoun byl mimo provoz od března loňského roku kvůli dvěma tragickým nehodám v Indonésii a Etiopii.

29. října 2018 se pouhých 13 minut po vzletu z Jakarty Boeing 737 MAX zřítil do moře. O 5 měsíců později se stala podobná nehoda v Etiopii. Obě tragédie si vyžádaly celkem 346 životů. Za neštěstí mohla mimo jiné výrobní chyba.

 

"Nikdy nezapomeneme na ty, kteří zemřeli při dvou tragických nehodách, které vedly k zastavení leteckého provozu. Je to lekce, kterou jsme se ponaučili,“ uvedl ředitel společnosti Boeing David Calhoun.

 

 

Po opravě systému řízení letu můžou stroje zpátky do vzduchu. Piloti, kteří s nimi mají létat, ale musí být nejdřív speciálně vyškolení. Letos v létě proběhlo několik testovacích letů na západě Spojených států. Na palubě byl i tým analytiků, kteří od té doby hodnotili spolehlivost letounu.

 

Boeing má v továrnách k prodeji připravených už 450 strojů. Výroba bude pokračovat dál. Už teď má společnost na tři tisíce objednávek. Cena firemních akcií stoupá. Už na konci prosince by lety s Boeingem 737 MAX měly obnovit americké aerolinky.

 

 

"Ve Spojených státech se teprve začne s akciemi řádně obchodovat, ale před zahájením tohoto řádného obchodování nyní akcie Boeingu zdražují zhruba o sedm procent v porovnání s úterní uzavírací hodnotou,“ informoval ekonom Lukáš Kovanda.

Anežka Pichrtová, jh TN.cz