Varování

Bohatí se musí vzdát vakcín, nastává doba temna, řekl šéf WHO pro covid

David Nabarro
Zdroj: Profimedia
Zmocněnec WHO pro covid varuje před dobou temna
Zdeněk Drgáč
Zdeněk Drgáč
5.5. 2021 20:07
Téma:

Svět se řítí do doby temna, domnívá se zvláštní zmocněnec Světové zdravotnické organizace (WHO) pro covid-19 David Nabarro. Pandemie je podle něj nezlomná a momentálně se šíří vůbec nejrychleji od jejího vypuknutí. Bohaté státy by se tak prý měly okamžitě začít soustředit na pomoc těm, které nemají kvalitní zdravotnictví ani dostatek vakcín. Svých zásob by se měly ve prospěch chudších podle Nabarra vzdát.

Většina světa nezadržitelně směřuje do "velmi, velmi temných časů". Ve středu to rádiu BBC 4 řekl David Nabarro, zvláštní zmocněnec WHO pro covid-19.

 

Státy, které mají vyspělé zdravotnické systémy a masivně testují i očkují, podle něj musejí začít pandemii vnímat jako skutečně celosvětový problém. "Nebude to fungovat, pokud se každá země bude starat jen o sebe," prohlásil.

 

Nabarro je přesvědčen, že aktuální globální data o šíření koronaviru jsou hrubě zkreslená, protože ne všechny regiony mají dostatečné testovací kapacity. 

 

 

"Tahle pandemie se před ničím nezastaví a šíření viru se teď zrychluje víc než kdy předtím. A je to celosvětový trend," popsal svůj pohled na příčinu, kvůli které nám hrozí "doba temna".

 

Nabarro vyzval lídry nejvyspělejších zemí, které už očkováním ochránily nejohroženější skupiny, aby své zásoby vakcín věnovaly chudším státům. "Další ochrana obyvatel bohatých zemí by měla přijít až potom," uzavřel.

 

Čína odmítá poskytnout data WHO o koronaviru. Podívejte se na reportáž TV Nova:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz