Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Sestřelení v Sýrii

Boj do posledních chvil. Obklíčený ruský pilot se vyhodil do vzduchu

Sestřelení ruské stíhačky
Zdroj: Profimedia

Pilot ruského bitevníku Su-25, který o víkendu sestřelili nad Sýrií, spáchal sebevraždu. Když mu bylo jasné, že jej zajmou vzbouřenci napojení na Al-Káidu, odpálil na svém těle major Roman Filipov ruční granát. Rusko spustilo po smrti pilota odvetný útok ze svých základen v Sýrií a z lodí ve Středozemním moři.

Ruský bitevník byl nad provincií Idlib zasažen ve sobotu. Útočníci proti němu použili přenosný protiletadlový raketový systém. Podle ruského ministra obrany Sergeje Šojga dvojice Su-25 letěla nad oblastí, kde mělo platit příměří, raketa zasáhla vedoucí letoun.

 

Major Roman Filipov se snažil poškozené letadlo dostat nad území, které neovládají bojovníci napojení na Al-Káidu. O zasažení raketou informoval základnu, nakonec ale letadlu vysadil motor a pilot se musel katapultovat.

 

Podle ruského ministerstva zahraničí pak zraněný Filipov bojoval s útočníky, kteří se kolem vraku letadla stahovali. "Major Roman Filipov vedl se svou služební zbraní nerovný boj do posledních chvil svého života," stojí v prohlášení ministerstva obrany.

 

 

Nejméně dva z nich zasáhl střelbou z pistole, stál ale proti velké přesile. "Když byl obklíčen teroristy a vážně zraněn, ruský důstojník se odpálil granátem, když se k němu vzbouřenci dostali na několik metrů," uvedla ruská strana.

 

Na internetu se objevilo video, které má zachycovat poslední chvíle ruského pilota v Sýrii. Chvíli před tím, než vytáhl pojistku, měl Filipov zakřičet "Tohle je za naše kluky!"

 

 

Podle ruského ministerstva obrany byl Filipov zkušený pilot, který nad Sýrií absolvoval řadu misí. "Chceme vyjádřit naší nejhlubší soustrast jeho rodičům a rodině," vzkázalo ministerstvo obrany.

 

Třiatřicetiletý letec je navržen na nejvyšší státní vyznamenání. Mezitím ruské ozbrojené síly podnikly odvetný útok na pozice vzbouřenců. Při úderech řízených střel odpálených z letecké základny v Sýrii a z lodí ve Středozemním moři zahynulo nejméně 30 lidí.

vbo TN.cz